2017’de Satılma Potansiyeli Yüksek Olan Şirketler

Şimdiye kadar birçok şirket büyük zararlarından dolayı başka şirketlere satılmaktan kurtulamadı. 2017 yılı bitmeden satılma ihtimali yüksek olan şirketler hala var. Bunların içinde Twitter ve eBay da var.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu Şirketler Bu Yıl Satılabilir

Şimdiye kadar bir çok büyük şirketin satışına ve hatta sonrasında yok olup gitmesine tanık olduk. Bu durum hiç bitmeyecek. Bu konuda örnek olarak Amazon’un, Whole Foods’u ve Airbnb’nin Tilt platformunu alması. Bu konuda içinde bulunduğumuz yılın son çeyreğine girmeye yakın olduğumuz bu sıralar hala satılması yüksek muhtemel şirketler var. Bunların içinde Twitter dahi var. Goldman Sachs yatırım bankasının uzmanları ilginç bir araştırma yaparak bu yıl alınma potansiyeli yüksek olan şirketleri açıkladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Etsy

Son 2 ay içinde Etsy yönetiminde ciddi değişiklikler oldu. Şirkette 6 yıl genel müdürlük yapan Chad Dickerson, CEO görevinden edildi. Onun yerinde ise şu anda yönetim kurulu yeni üyesi Josh Silverman şirketi yönetiyor. Bununla birlikte Dickerson, sadece CEO görevinden değil hatta yönetim kurulu başkan görevinden de oldu. Bu görevde ise onu yatırımcı Fred Wilson değiştiriyor.

Dickerson sözlerinde “Etsy’ye ilk 3 yıl içinde teknik yönetici ve son 6 yıl içinde genel müdürlük etmek benim için büyük şeref idi. Yönetim Kurulunun kararı ile şirkete yeni lider gerekiyor ve ben onların kararına tamamen katılıyorum” ifadelerini kullandı. 2015 yılı Nisan ayında halka arza çıktığı süreden beri hisse fiyatı gibi indi. Ayrıca Dickerson’ın şirketten çıkmasından sonra ek 80 işçi de şirketten ayrıldı.

Etsy’nin hissedarlarından biri olan Black and White Capital LP adlı fon, şirketin yönetimine maliyetlerin azaltılmasını ve satışı hakkında düşünmeyi önerdi. Bloomberg: “Etsy, şımarık şekilde kendi bünyesine işçiler kabul ediyordu ve 2014 yılı sonu ile karşılaştırıldığında işgücünün %55 artırıyordu. Bununla birlikte şirketin Bruklin’de küçük ofisi bulunmaktadır. Sanat çizimleri, dinlenme odaları, maaşlar ve esasen büyük teknolojik şirketlerde rastlanan tazminatlar” ifadelerini kullandı.

Böylece Goldman Sachs uzmanlarının neden Etsy’ny kendi listelerine ekledikleri şaşırtıcı değildir. Şirket, ilgili dairenin kapsamında kalmış durumdadır. Daha fazla gelir elde etmek için şirket sitesinde alıcılar gerekir. Bu ise o demektir ki, satıcıların işlerini genişletmek imkânını vermek ve daha fazla ürün üretmek gerekir.

Twitter

Etsy’nin ardından listede Twitter da var. Bir kaç yıldır, Twitter, çeşitli zorluklarla mücadele ediyor. Bu zorluklar arasında, söz konusu platform kullanıcılarının aktifliğinin azalması, hakaretler v.b. Jack Dorsey’in şirketin genel müdürlük görevine dönmesi durumu o kadar da olumlu etkilemedi. Belki de bu yüzden Dorsey aynı zamanda diğer şirketi olan Square’i yönetiyor. 2013 yılı sonunda şirketin, halka arza açılması ile karşılaştırıldığında hisse fiyatı %50 düştü. Geçen yılın sonbahar mevsiminde şirket yönetimi, şirketin satılması konusunu ciddi şekilde müzakere ediyordu. Potansiyel alıcılar sırasında ise Disney, Microsoft, Salesforce ve Alphabet gibi şirketler vardı.

Fakat sonuçta yönetim, şirketin satılması fikrinden vazgeçti. Öyle ki, şirketlerin sundukları fiyat, yönetimi tatmin etmedi. Bu açıdan en iyi alıcı aday Google gibi görünüyordu. Fakat sonradan Alphabet, Twitter’a ilgisini kaybetti. Son yıl içinde Twitter, hızla yeni kullanıcıları dahil edebildi. Ayrıca platformda canlı yayınlara yatırılan malzeme de bir anlamda kendini doğrulttu.

Twitter - Android
Android İçin Resmi Twitter Uygulaması
Twitter - iOS
iOS Twitter Uygulaması

Yelp

Yelp’in mümkün satışı hakkında henüz 2015 yılının Mayıs ayında konuşuyorlardı. Fakat birkaç ay sonra şirketin CEO’su Jerremy Stoppelman, satışın iptalini bildirdi. Aslında Yelp’in yönetimi, şirketi henüz 2009 yılında satmayı planlıyordu. İşte o yılda, Google’a imtina vermişti. Muhtemelen Yelp, bu kararından çok pişmandır. Öyle ki, Stoppelman sık sık, arama sonuçlarında Google’ın, Yelp’e çok az link verdiğinden Twitter’da yakınıyor.

Birkaç yıl önce Yelp, kendi uygulamasının mobil versiyonu çok başarılı şekilde sunmuş ve yerel reklam verenlerle işbirliğine başlamıştı. Fakat şu anda şirketin durumu başka türlü. Öyle ki, dijital reklam alanında Google ve Facebook gibi şirketler egemen oldu. Sonuncu raporlara göre Yelp’in geliri önemli ölçüde azaldı ve hisse fiyatı ise düştü. Şirketin geleceği hiç de parlak görünmüyor.

eBay

eBay, Etsy ile birleşebilir mi? Bu konuda somut bir cevap vermek mümkün değil. Sonuç itibariyle Etsy’nin hali hazırda CEO’su Silverman, zamanında eBay’da çalıştı. Fakat bununla birlikte eBay’ın kendisinin satılma ihtimali de var. 2015 yılında PayPal, eBay’dan ayrıldı ve bu karar, eBay’a büyük darbe vurdu. Öyle ki, PayPal, eBay’a %50 gelir getiriyordu. Tüm bunlara rağmen son yıl içinde eBay’ın göstergeleri biraz geliştirilmiş. Bunun en büyük nedeni ise platformdaki StubHub adlı online kasa. Ayrıca şirket, reklam satmak suretiyle de gelirlerini arttırmaya çalışır.

Bir süre önce şirketin Hindistan’daki şubesini, Flipkart şirketine satmıştı. Bu ise eBay’ın satılması veya herhangi büyük şirket tarafından yutulmasının işareti midir.

eBay - iOS
iPhone, iPad, iPod touch için Alışveriş Yapma Uygulaması

WebMD

WebMD, ABD’de faaliyet gösteren ve çeşitli hastalıklar ile bunların tedavi yöntemlerini içeren online anket servisidir. Bu yılın Şubat ayında şirket, alternatif strateji geliştirme yöntemlerini aradığını belirtmişti. Bu ise demektir ki, şirket kendisinin satılması da ilginç. Şirketin bu yıl için olan gelir tahminleri hiç de iyi değil. Bazı bilgilere göre şirketi, IAC/InterActiveCorp şirketi almayı düşünüyor.

Fakat bu sadece dedikodu da olabilir. WebMD, Walgreens adlı eczane ağı ve sağlık sigortası ile ilgili UnitedHealth şirketi ile görüşmeler yapıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

2017’de Satılma Potansiyeli Yüksek Olan Şirketler İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.