Android ve iOS Arasında En Kolay Dosya Aktarma Yöntemleri

Eğer Android cihazınızdan iOS cihazınıza (ya da tam tersi) fotoğraf, video, döküman gibi dosya aktarmak istiyorsanız bunun en kolay yollarını anlattık.

Sponsorlu Bağlantılar

iOS ve Android Arasında Dosya Gönderme ve Alma (Aktarma)

Aralarında büyük bir savaşa devam eden iki akıllı telefon işletim sistemi Android ve iOS. Yine de Android kullanıcılarının sayısı iOS kullanıcılarından fazladır. Bunun asıl nedeni Android işletim sisteminin farklı akıllı telefon üreticisi şirketler tarafından kullanılması. Ama iOS’un yalnızca Apple cihazlarnda kullanılabilmesi. Peki Android ile iOS arasında dosya paylaşımını nasıl yapıyorsunuz? Bir Android telefon ve iOS telefon arasında herhangi bir zamanda aktarım yapmak istediğiniz oldu mu? Android ve iOS arasında dosya aktarmanın en kolay 3 yolundan bahsedeceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte iki Android telefonu veya iPhone arasında dosya aktarımı daha kolay ve kullanışlı olabilir. Ama fotoğraf, medya ve diğer dosyaları Android ve iOS arasında aktarmak biraz zor olabilir. Bluetooth kullanarak dosyaları Android ve iOS arasında aktarmayı düşünüyorsanız Apple’ın kendi kısıtlamaları nedeniyle her iki cihazı da Bluetooth ile bağlamak imkansızdır. Ancak endişelenmeyin verilerinizi veya dosyalarınızı bu iki farklı mobil işletim sistemi arasında aktarmanın birçok yolu var ve bunu yapmak için bazı etkili ipuçlarımız var.

Android ve iOS Arasında Dosyaları Nasıl Aktarırım?

Android ve iOS arasında dosyaları aktarmanın en kolay yollarından biri de ilk yöntemin Windows bilgisayar kullanarak dosyaların elle aktarılması. 2. yöntem bir veya daha fazla dosya paylaşım uygulaması. Android telefonu ve iOS yüzlerce kilometre mesafedeyse dosya aktarımı için 3. yöntemi kullanmak.

Telefondan Telefona Veri Kopyalama Taşıma (Aktarma)

Windows Bilgisayar Kullanarak El ile Aktarma Yöntemi

Veri kablosunu kullanarak elle iki cihaz arasına dosya aktarmak en kolay yöntemlerden birisi. Bazı fotoğraf veya medya dosyaları almak için Android telefonunuzu her zaman Windows bilgisayarınıza bağlayabiliyor musunuz? Umarım sizin için olağan bir görev olacaktır. Dolayısıyla dosyaları Android ve iOS cihazı arasında aktarmak istiyorsanız bu yöntem sizin için uygun olacaktır. Benim durumumda hem Android hem de iOS cihazlarını aynı anda farklı veri kabloları vasıtasıyla bilgisayara bağladım ve fotoğrafları, şarkıları bir cihazdan diğerine sürükleyip bıraktın. Bu çok kolay bir görev değil mi?

Alternatif olarak, iPhone’tan Android’e dosya aktarmak istiyorsanız öncelikle iPhone’u bilgisayarınıza bağlayabilir ve fotoğrafları veya diğer dosyaları bilgisayara aktarabilirsiniz. Bundan sonra iPhone’u kaldırın ve Android telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve aktarılan verileri Android telefonunuza kopyalayın. Ancak Android ile iOS arasında elle dosya aktarımı yapılması durumunda seçilen dosyaları kolayca aktarabilmek için her iki cihazın da aynı anda bağlandığı ilk sürükleyip bırakma yöntemini tercih ediyorum.

Dosya Paylaşım Uygulaması Kullanarak iOS ve Android Arasında Aktarma Yöntemi

Akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlamak için herhangi bir USB kablosu yoksa yukarıdaki yöntemi kullanamazsınız. Fakat yine de bu durumda size yardımcı olabilecek başka bir yol var. Aslında dosyaları kablosuz olarak Android ve iOS arasında aktarmak için internette birçok dosya paylaşım uygulaması bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle;

En İyi Dosya Paylaşımı Uygulamaları

1 – Zapya

Zapya uygulaması Android, iOS ve Windows bilgisayar arasında dosya aktarmak için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan birisidir ve hatta WiFi veya mobil veri bağlantısı olması gerekmez. Zapya fotoğraf, müzik, video ve diğer dosya türlerini mobil ağ veya Wi-Fi yönlendiricileri olmadan bir cihazdan başka bir cihaza aktarabilir. İçerik telefondan telefona 128 kere Bluetooth hızında doğrudan kopyalanır.

Android İçin Zapya İndir

iOS İçin Zapya İndir

Instashare

Bu uygulama Android, iOS, MAC ve Windows gibi birçok platform için ücretsiz bir dosya paylaşım uygulamasıdır. Instashare hesabına kaydolmanıza gerek kalmadığı için dosyaları paylaşmayı çok kolaylaştırıyor. Dosya türü sınırlamaları ve dosya paylaşımını kolaylaştıran daha fazla özellik yok. Instashare internet bağlantısı olmadan da çalışır. Aslında dosyaları aktarmak için internet’e bağlı olmanıza gerek yoktur. Ayrıca bulutta bir yere kopyalama yapmadan dosyaları yalnızca cihazlarınız arasında aktardığınızdan emin olabilirsiniz. Farklı cihazlarda indirmek için resmi web sitesini ziyaret edin. Dosyaları iki cihaz arasında aktarmak isterseniz başarılı bir aktarım için seçilen uygulamanın her iki cihazda olmasının zorunlu olduğunu unutmayın.

Instashare Resmi Web Sayfası

Bulut Tabanlı Uygulamaları Kullanarak Her Yerden Aktarma Yöntemi

Dosyaları aktarmak için üçüncü yöntem ise bulut tabanlı. Örneğin iPhone’dan uzak bir yerdesiniz bazı verileri Android cihazınızdan aktarmak istiyorsunuz. Böyle bir durumda size yardımcı olacak birkaç bulut tabanlı uygulama var.

Telefondan Telefona Kablosuz Veri Kopyalama (Android)

E-Posta

Herkesin bir e-posta hesabı vardır. Örneğin bir Gmail hesabınız varsa dosyayı Gmail’e ekleyerek dosyayı arkadaşınızın kimliğine aktarabilirsiniz. Bu kolay değil mi?

Dropbox

Bazı e-postaların boyut sınırı sorunu olduğunu ve e-posta yoluyla daha büyük dosyalar göndermesine izin vermediğini biliyoruz. Böyle bir durumda Dropbox, dosyanızı bir cihazdan diğerine aktarmak için iyi bir seçenektir. Bunun için dosyanızı Dropbox hesabınıza yükleyin ve bunu aynı kimlik bilgileriyle Dropbox hesabına giriş yaparak diğer cihaza indirin.

Google Drive

Google’ın bulut hesabı olan Drive’a dosyalarınızı yükleyin (örneğin iOS cihazınızdaki). Daha sonra aynı Gmail hesabını diğer cihazınızda (örneğin Android cihazınızda) girin ve Google Drive’a girin. Dosyalarınız karşınızda olacaktır.

Sonuç

Dosyayı gönderdiğiniz kişi çok güvenilirse her iki cihaz da çok uzakta olduğunda Dropbox’ı kullanarak dosya göndermek en iyi yöntem olacaktır. Buna rağmen her iki cihaz da elinizde bulunuyorsa dosyaları ilk yöntemle aktarmanın yani hem Android hem de iOS cihazlarını bilgisayara USB kablosuyla el ile bağlamak harika bir fikir olacaktır. Çoğunlukla dosya paylaşım uygulaması yüklemek istemeyenler Android ve iOS arasında dosya aktarımı için ilk yöntem onlar için mükemmel olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Android ve iOS Arasında En Kolay Dosya Aktarma Yöntemleri İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.