Bilgisayardaki Virüsler Nasıl Temizlenir? (Resimli Anlatım)

Bilgisayarınıza bulaşan virüsleri temizlemek için hangi yöntemleri ve hangi programları kullanacağınızı bilmiyorsanız işte size harika bir virüs temizleme rehberi.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Virüslerini Temizleme

Bilgisayarlarımızda farklı özelliklere ve koruma çeşitlerine sahip güvenlik yazılımları kullanıyoruz. Genellikle bilinen tehditlere karşı bu yazılımlar etkili koruma sağlasa da kimi zaman bazı zararlı yazılımlara karşı yeterli etkinlik sağlanamıyor. Bu gibi durumlarda güvenlik yazılımlarının temizleyemediği virüslerden sistem geri yükleme yaparak kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayardaki Virüsler Nasıl Temizlenir?

Bu yazıda yer alan anlatımda Windows 8 işletim sistemini kullanacağız. Fakat hemen her Windows sürümünde menülerin aynı yerlerde yer alması nedeniyle bu önerileri uygulayabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme yapmak için ilk olarak Denetim Masasına girin.

viruslu-bilgisayar-nasil-temizlenir-1

Burada görüntüleme ölçütünü Büyük Simgeler haline getirin.

viruslu-bilgisayar-nasil-temizlenir-2

Tüm simgeler görünür hale geldikten sonra aşağıda yer alan Sistem aracına çift tıklayın.

sistem geri yükleme

Sonraki adımda Sistem Koruması yazan sekmeye tıklayın. Sistem özelliklerine girdiğinizde Sistem Geri Yükleme menüsünü göreceksiniz.

sistem geri yükleme 2

Sistem Geri Yükleme butonuna tıklayıp açılan pencerede İleri diyerek ve işleme devam edilen. En son pencerede geri yükleme yapacağınız tarihi göreceksiniz. Burada “Son” diyerek sistem geri yüklemesini başlatın.

viruslu-bilgisayar-nasil-temizlenir-7

En son Sistem Geri Yükleme penceresinde  bilgisayarınızı sağlıklı çalıştığı bir döneme geri götürebilirsiniz. Windows size en uygun seçeneği sunmasına rağmen Diğer Geri Yükleme Noktaları adı altında daha fazla seçeneği seçmenizi sağlıyor.

Sistem geri yükleme işlemini tamamladığınızda Rkill, Dr.Web ya da MalwareBytes gibi zararlı yazılım temizleme araçlarını kullanarak bilgisayarınızı güvenli hale getirebilirsiniz.

Rkill İle Virüsleri Durdurun!

Rkill programını indirin ve indirdiğiniz dosyayı çalıştın.

RKill
Zararlı Yazılımları Sonlandırma Programı

Size tavsiyemiz Rkill dosyasının adını değiştirmeniz. Çünkü virüsler Rkill’i algılayarak engelleyebiliyor. Rkill programı ile virüslerin bilgisayarda çalışmasını durduruyorsunuz. Rkill virüs temizleme programı değildir, virüsleri durdurma programıdır. O yüzden virüs temizleme programı kullanma adımına geçiyoruz.

Rkill

Kaspersky TDSSKiller İle Virüs Temizliği

Şimdi sıra Kaspersky TDSSKiller programına geldi. Oldukça etkili bir virüs tarama programı olan Kaspersky TDSSKiller programını indirin.

Kaspersky TDSSKiller
Ücretsiz Rootkit Temizleme Programı

Kaspersky TDSSKiller -3

Kaspersky TDSSKiller indirip kurun ve kurulum sonrası karşınıza gelen ekrandan Start Scan butonuna basın. Tarama sonrası bulunan virüsler temizlenecektir ve Close diyerek pencereyi kapatıyoruz.

Dr.Web CureIT İle Gelişmiş Tarama

En kapsamlı virüs tarama programlarından birisi de Dr.Web CureIT programıdır. İlk önce aşağıdaki linkten  Dr.Web CureIT programını indirin.

Dr.Web CureIt
Türkçe ve Ücretsiz Zararlı Yazılım Temizleme Programı

Dr.Web CureIt-1

İndirdikten sonra kurulum işlemini başlatın. Kurulum bitince karşınıza gelen pencerede Start scanning butonuna basarak tamayaı başlatın. Tarama sonrası bulunan virüsler temizlenecektir.

Malwarebytes Anti-Malware İle Son Temizlik

Malwarebytes Anti-Malware programı özellikle malware yazılımları için geliştirilmiştir. Bütün antivirüs programları malwareleri temizleyemiyor. Bu yüzden en iyisi olan Malwarebytes Anti-Malware programını indirin.

Malwarebytes Anti-Malware
Ücretsiz Malware, Spyware Koruma ve Temizleme Programı

Malwarebytes Anti-Malware

Kurulum bitince Türkçe olan programın üst menülerinden Tarayıcı seçeneğini göreceksiniz. Burada karşınıza 2 adet tarama seçenği geliyor. Hızlı taramaya yada Derin taramadan birini seçin. Tarama şeklini seçtikten sonra Tara diyerek taramayı başlatın. Tarama bittiğinde virüsler bilgisayardan silinmiş olacak.

Bilgisayarı Korumaya Alın

Bütün bu temizliği yaptıktan sonra bilgisayarınız virüslerden arınmış olacak. Bundan böyle virüslere maruz kalmamak için aşağıdaki ücretsiz antivirüs programlarından birisini kullanın.

avast! Free Antivirus
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
AVG AntiVirus Free Edition
Türkçe ve Ücretsiz Virüs ve Zararlı Yazılımlardan Koruma Programı
Avira Free Antivirus
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
Microsoft Security Essentials
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Bilgisayardaki Virüsler Nasıl Temizlenir? (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.