Bill Gates’in Tahmin Ettiği ve Gerçek Olan Teknoloji Gelişmeler

Son yıllarda yeni yeni popüler birçok şeyi Bill Gates, daha 1999 yılında yazdığı kitapta ön görmüştü. Detaylar yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Bill Gates’in Ön Gördüğü ve Gerçekleşen Teknolojik Gelişmeler

Bill Gates, 1999 yılında “Business@the Speed of Thought” isimli bir kitap yazmış ve bu kitapta ileride bir takım teknolojik gelişmelerden bahsetmişti. Bahsettiği bu teknolojik gelişmeler için o zamna tabi ki fantastik olarak değerlendiriliyordu. İşte Bill Gates’in 15 teknolojik geleceği tahmin ettiği o teknolojik gelişmeler.

Sponsorlu Bağlantılar

Fiyat Karşılaştırma Web Siteleri

Beklenti: “Mağazalardaki fiyatların karşılaştırılması için otomatik servisler oluşacak. Bu servisler insanlara çeşitli sitelerden olan fiyatları görmeye ve her alanda en ucuz fiyatı gösteren ürünü bulmakta yardımcı olacaklardır “.

Gerçek: Bugün birçok alanda birçok web sitesi fiyat karşılaştırması yapmakta ve en uygun fiyata sahip ürünün nerede satıldığını söylemekte.

Mobil Cihazlar

Beklenti: “İnsanlar kendileri ile küçük cihazlar taşıyacaklar. Bu cihazlar aracılığıyla onlar istedikleri yerden diğer insanlarla temas kurabilecek ve bilgisayar kullanmak mümkün olacak. Onlar haberleri izleyebilir, uçak yolculuklarını görebilir ve rezervasyon yapabilir, finans piyasaları hakkında bilgiler elde edebilecekler. Yani bu cihazlar aracılığıyla onlar istediklerini edebilecekler “.

Gerçek: Evet, Bill Gates, akıllı telefonların olacağını önceden görmüştü.

Online Ödemeler, Banka Hizmetleri ve İnternet Tıbbı

Beklenti: “İnsanlar, online şekilde ödemeleri yapabilecek, mali sorunlarını çözecek ve doktorları ile iletişim kurabilecek”.

Gerçek: Henüz sağlık alanında devrim yapılmadı. Ama artık şimdi birçok servisler var. Bu servisler aracılığıyla gerekli hekimi bulabilir, onun hakkında oylamalara bakabilir ve kanalına abone olabilirsiniz. PayPal gibi servisler aracılığıyla ise çok rahatlıkla online ödemeleri gerçekleştirmek mümkündür.

Akıllı Asistan

Beklenti: “Akıllı personel asistanlar ortaya çıkacak. Onlar sizin tüm cihazlarınızı birleştirip senkronize edecek. Böylece bu asistanlar, birleştirilmiş ve senkronize edilmiş cihazlar arasında veri alışverişini mümkün kılacaktır. Cihaz sizin posta adresinizi ve bildirimlerinizi tarayarak size gereken bilgiyi sunacak. Mağazaya giderken o cihaza hangi yemeği pişirmek istediğinizi söyleyebileceksiniz. Cihaz sırayla alınması gereken malzeme listesini sunacak “.

Gerçek: Akıllı telefon ile çalışan Google Now adlı akıllı assistant görünüyor. işte bu şekilde gidiyor. Bunun yanı sıra Nest gibi cihazlar ise günlük işleriniz hakkında bilgiler topluyor ve evdeki sıcaklığı düzenler. Ayrıca ses ile yönetilen assistantlar da gün yüzü gördü. Onlara örnek olarak Amazon Alexa, Google Assistant ve Siri’yi verebiliriz.

Eviniz Online İzleme

Beklenti: “Sizin evinizin video izlenmesinin online şekilde size iletimi norm haline gelecek. Lütfen, evde olmadığınız zaman size kimlerin geldikleri konusunda sizlere bilgi verilecek “.

Gerçek: 2014’te Google, evin izlenmesi için kamera üretimiyle uğraşan Dropcam’ı 555 milyon dolara almıştı. Ring adlı şirket ise evler için kameralı akıllı servis hazırladı. Böylece bu çağrı, sizin evinize gelmiş insanları online şekilde gösterir.

Sosyal Medya

Beklenti: “Sizin arkadaşlarınız ve aile fetleriniz için özel web sayfaları norm haline gelecek. Onlar sizlere iletişim kurmaya ve işlerinizi planlamaya yardımcı olacaklardır”.

Gerçek: Böylece Bill Gates zamanında Facebook, Instagram, Snapchat, Telegram, WhatsApp ve Messenger’ın olacağını önceden görmüştü.

Gerçekleşen Diğer Teknoloji Gelişmeler

Otomatik Reklam Gösterimi

Beklenti: “Program sizin, seyahat rezervasyon yaptığınızı bilecek ve bu bilgiler doğrultusunda sizlere çeşitli eğlenceler sunacak. Program sizlere çeşitli eğlencelerin en küçük fiyatlarını, indirimlerini v.b. sunacak “.

Gerçek: Bazı web siteleri önceki alış verişlerinizi kaydederek sizlere çeşitli reklamlar çıkaracak. Facebook reklamları ise kullanıcının ilgisi ve yerleştiği yerden bağlı olarak onun dikkatini çekecek reklamları kullanıcıya sunuyor. Bunun gibi başka hizmetler de var.

Spor Oyunlarının Gösterimi

Beklenti: “Bu tür siteler gerçek zaman içinde televizyonda verilen spor oyunlarını tartışmak ve herhangi spor takımına para bastırmak imkanını verecektir”.

Gerçek: Hemen hemen tüm sosyal medyalar bu işleve sahiptirler. Bu açıdan Twitter çok gelişti. Bazen kendisi de spor oyunlarının canlı yayınları ile meşgul oluyor. ESPN gibi siteler de bu tür oyunları tartışmaya açıyor.

Bağlantılı Reklam

Beklenti: “Akıllı reklam birden fazla cihaz için normal bir şey olacak. Onlar sizlerin tüketim teleblerinizi bilecek ve ilgilendiğiniz konu ile ilgili reklamları sizlere takdim edecekler “.

Gerçek: “Google” ve “Facebook” gibi şirketler bu alanı çok iyi benimsediler. İstenilen reklam ise televizyon döneminden kalan eski uygulama olarak kabul edilir.

Canlı yayınlar sırasında web sayfaları için bağlantılar

Beklenti: “Televizyon yayını, internet ile birleşerek şu veya bu konu ile yakından ilişkili olan web sitelerine linkler sunacak”.

Gerçek: Hemen hemen her reklam belli siteye link ile birlikte sunulmaktadır. Örneğin, Twitter’da herhangi sayfaya abone olmak. Web sitesine link sunulan televizyon reklamı da geçmişte kalmış bir özelliktir.

Online iş arama platformları

Beklenti: “İnsanlar kendilerinin ilgi ve becerilerinin yansıyacağı kullanıcıları yaratarak online rejimde iş arayabilirbilecekler”.

Gerçek: LinkedIn’e benzer siteler, CV hazırlayarak çıkarlar temelinde iş bulmaya sağlar. Işverenler ise kendilerine gerekli becerileri esasında işçiler arayabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Bill Gates’in Tahmin Ettiği ve Gerçek Olan Teknoloji Gelişmeler İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.