Google, Gazeteci Robotlara Yatırım Yaptı

Google, gazetecilerin işine el atacağı 800.000 Dolar değerinde yatırım ayırdı. Bu durum ise yerel habercilere fayda sağlayacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Google, Radar Projesi İle Gazetecilerin İşine El Attı

İngiliz The Press Association haber ajansına göre Google, Digital News Initiative programı kapsamında 807.000 dolar yatırım aldı. Bu yatırım, RADAR projesinin gerçekleşmesi için harcanacak. Buna göre, her ay robotlar tarafından yazılmış 30.000 haber yayınlanacak. 2018 yılında hayata geçirilmesi planlanan proje üzerinde şu an için 5 kişi çalışmakta. Bunlar, resmi açık kaynaklar aracılığıyla tıp, suç gibi alanlarda haberleri otomatikleştirme üzerinde çalışmaktalar.

Sponsorlu Bağlantılar

Anlaşılan o ki bu proje, değerliliği açısından daha etkin içerik hazırlayan ama reklam ve diğer kaynaklardan yeteri kadar gelir elde edemeyen yerel gazete ve sitelere yardımcı olacaktır. The Press Association’un editörü Pete Clifton’a göre RADAR, insan gazetecilerle tamamen değiştirilmesi mümkün değil. Profesyonel gazetecilere eskisi gibi talep olacaktır. Fakat RADAR kendi yapay zekası aracılığıyla insanın, üstesinden gelebilmediği haber seviyesini kaldıracak ” deye belirtti. Clifton, ayda 30.000 haber hedefliyor.

Yerel Gazeteler Nefes Alacak

Gerçi RADAR, algoritmaları ayarlamak ve düzenlemek için gazetecilerden yararlanacak. Sistemin esas müşterileri olacak olan yerel gazeteler rahat nefes alarak pahalıya mal olan muhabirleri işlerinden kurtarabilecekler. Belirtmek gerekir ki, bu sisteme benzer botlar, New York Times, Washington Post, CNN, BBC ve diğer ünlü agentelerde çalışıyorlar. Bu botlar büyük hacimli veri ve istatistikleri analiz ederek okuyucuya anlaşılır bir formatta sunmakta.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Google, Gazeteci Robotlara Yatırım Yaptı İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.