Laptop Fanı Çok Isınıyor (Ses Çıkarıyor)

Dizüstü bilgisayarınızın (Laptop) fanlarından çok ses geliyorsa ve bunun sonucu aşırı ısınıyorsa çözüm yöntemleri haberimizde.

Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü Bilgisayarlarda Fanın Isınması Sorunu

Dizüstü bilgisayarlar her ne kadar kulalnışlı olsalar da maalesef masaüstü bilgisayarlar kadar performanslı olamıyorlar. Laptopların en büyük sorunlarından birisi de fanlardan gelen aşırı ses ve bunun sonucu fanların aşırı ısınması. Peki bunun önüne geçebilir miyiz? Bu sorunu tamamen çözmek size kalmış. Dizüstü bilgisayarınızdan yaptığınız işlemlere göre bu sorunu tamamen çözebilirsiniz. Ama kesinlikle azaltmanız mümkün.

Sponsorlu Bağlantılar

Laptop Neden Isınır?

Laptopların aşırı ısınması tamamen kullanıcı ile alakalı. Bir dizüstü bilgisayarın ısınmasının nedenlerinden en önemlileri şunlardır;

  • Koltuk, yastık, yatak gibi alanlarda kullanmak laptopun hava almasını engellediği için aşırı ısınır
  • Yüksek işlemci gücü gerektiren programların kullanılması yine ısınmaya neden olur
  • Laptopun kapasitesinden yüksek bir oyun oynamak
  • Laptop Isınmasını Engellemenin Yolları

1 – İşlemleri Sona Erdirmek

Arka planda sürekli çalışan yazılımlar işlemciyi kullandıkları için laptopunuz ısınır. Bunlardan o anda kullanılmayan yazılımları sonlardırmanız gerekir. Örneğin EagleGet gibi bir indirme yöneticisi kullanıyorsanız bunu o anda kapatın. Bunu “Görev Yöneticisi” bölümünden yapabilirsiniz.

2 – Soğutucu Kullanma

Laptoplar için birçok soğutucu donanımları var. Bunlardan bütçenize uygun olanı satın alın. Zira soğutucular hava akışını çok iyi sağlıyorlar.

3 – İçini Temizleyin

Fanlar, hava akışı az olursa da ses çıkarır ve ısınırlar. Ayrıca fanlarda sürekli hava akışı oluğu için burada sürekli toz olur. Eğer laptopunuzun garantisi bitmişse ve birazcık olsun laptopu sökük takma konusunda yeteneğiniz varsa laptopun içini açıp temizleyin. Eğer garantisi bitmişse ve siz yapamıyorsanız bir bilgisayarcıya götürün o yapsın.

4 – Ekstra Programlar Kullanın

Bu sorunu çözecek programlar kullanabilirsiniz. Ama eğer fan hızını düşüren bir program kullanırsanız şunu unutmayın ki fan hızının düşmesi bilgisayarın diğer parçalarının daha fazla ısınması demek ve bu da PC ömrünü azaltır. Ama gereksiz programları kapatan, gereksiz dosyaları silen bir sistem optimize programı kullanmak bir nebze olsun laptopu rahatlatacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Laptop Fanı Çok Isınıyor (Ses Çıkarıyor) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.