Laptop Giriş Şifresini Sıfırlama (Windows)

Eğer Windows işletim sistemli laptopunuzun açılış şifresini unuttuysanız endişelenmeyin. Dizüstü bilgisayarınızı açmanın birden fazla yolu var.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Laptop Şifresini Unuttum! Ne Yapmalıyım?

Bir çok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarının açılışına şifre koymakta. Bu durum Windows 10 ile biraz değişti diyebilirim. Çünkü Windows 10, şifre yerine 4 rakamlı PIN koymaya yönlendirmekte ve bir çok kullanıcı da uzun şifre yerine bu PIN güvenlik yöntemini kullanmakta. Ama gerek PIN olsun gerekse uzun uzadıya koyduğumuz şifre olsun eğer unutursak ne olacak?

Sponsorlu Bağlantılar

Bu durumda dizüstü bilgisayarınıza giriş için herhangi bir seçenek gözükmüyor. Çoğumuz, çoğunlukla Windows şifresini unuttuktan sonra dizüstü bilgisayarımıza erişmekten endişe ediyor ve hatta dizüstü bilgisayarı servis merkezine götürmeye karar veriyoruz. Ancak bu sorunu aslında evde de çözebilirsiniz. Windows şifrenizi unuttuysanız artık endişelenmeyin. Size dizüstü bilgisayarınızın kilidini nasıl açacağınızı gösterelim. Parolayı unuttuktan sonra Windows dizüstü bilgisayarının kilidini açmak için pek çok yöntem var. Bu yazıda kilitli bir Windows dizüstü bilgisayarının kilidini açmanın en etkili ve en kolay yollarını sizlerle paylaşacağız.

Windows Laptop Giriş Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

Windows Yükleme CD’sini Kullanarak Dizüstü Bilgisayarın Kilidini Açma

Bir Windows kurulum CD’sine sahip olduğunuzda, dizüstü bilgisayarınız kapalı olsa bile Windows şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Aslında komutu tam olarak kullanmanızı sağlar ve CMD Windows şifresini kullanarak kolayca sıfırlanabilir. Windows Kurulum CD’sini kullanarak Windows dizüstü bilgisayarınızın kilidini açmak için aşağıdaki adımları izleyin;

1 – Her şeyden önce Windows kurulum CD’sini kullanarak dizüstü bilgisayarı başlatın. Bir kurulum sihirbazını görmeniz gerekir.

2 – Şimdi Bilgisayarınızı Onar (Repair Your Computer) seçeneğine tıklayın ve sonra Sistem Kurtarma Seçenekleri’nden Komut İstemi (Command Prompt) seçeneğini seçin. (Kısayol için; Shift + F10 tuşlarına basabilirsiniz).

resim

3 – Aşağıdaki komutları komut satırına girin ve Enter tuşuna basın.

“c:windowssystem32sethc.exe c:”

4 – Hemen sonra aynı komut istemi penceresinde aşağıdaki komutu girin ve Enter tuşuna basın;

“copy c:windowssystem32cmd.exe c:windowssystem32sethc.exe”

NOT-1: sethc.exe, Windows NT Yüksek Karşıtlık Çağırma ile ilişkili bir işlemdir. Varsayılan Windows ayarları ile sırayla 5 kez basıldığında bu işlem yapılır.

NOT-2: Bu komutu “copy c: windowssystem32cmd.exe c: windowssystem32sethc.exe” kullanarak, sethc.exe’yi cmd.exe ile değiştiriyoruz.

NOT-3: Bu, Shift tuşuna 5 defa basıldığında komut isteminin otomatik olarak açılması gerektiği anlamına gelir.

5 – Şimdi, DVD’yi kaldırın ve dizüstü bilgisayarınızı yeniden başlatın. Sistem yeniden başlatıldıktan sonra, giriş ekranı yeniden açılacaktır. Burada komut istemini açmak için Shift tuşuna 5 kez basın (sethc.exe’yi cmd.exe ile değiştirdik).

6 – Son olarak, Windows dizüstü bilgisayarınızın parolasını sıfırlayın.

NOT-4: Bu yöntem Windows 10 ile çalışmayabilir.

Laptopu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayarak Kilidi Açma

Dizüstü bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak, onu üreticiden satın aldığınız zamanki haline geri getirmek demektir. Böylece, fabrika ayarlarını sıfırladıktan sonra otomatik olarak kilidi açılır. Ancak, bu yöntemdeki tek sorun önemli verilerinizi kaybetmek. Bu fabrika ayarlarına döndürme yöntemi tüm dosyalarınızı ve uygulamalarınızı dizüstü bilgisayarınızdan kalıcı olarak kaldıracaktır. Daha önce yapmış olduğunuz tüm ayarlar ve değişiklikler silinir. Yalnızca bilgisayarınızla birlikte gelen uygulamalar yeniden yüklenecektir.

Kurulum CD’sini, Sistem Geri Yükleme özelliğini v.b. kullanmak gibi Windows dizüstü bilgisayarınızı geri yüklemek için pek çok yol vardır. Fakat Windows XP, Windows Geri Yükleme seçeneğini desteklemiyor olabilir. Böylece orijinal Windows yükleme CD’sini kullanarak Windows XP’yi sıfırlayabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Noktasına Geri Yükleyerek Kilidi Açma

Çoğu Windows işletim sistemi, Sistem Geri Yükleme özelliğini desteklemektedir. Windows’ta Sistem Geri Yükleme’yi kullanarak, Geri Yükleme Noktaları oluşturulur. Genellikle Windows, her hafta otomatik olarak geri yükleme noktaları oluşturur ve bir programın kurulumu veya silinmesi gibi sistemde önemli değişiklikler olduğunda vs. Sistem Geri Yükleme Nokta’nı gerek duyduğunuzda da manuel olarak oluşturabilirsiniz.

Bu Sistem Geri Yükleme Nokta’nı kullanarak, sistem dosyalarınızı ve ayarlarınızı kişisel dosyalarınızı etkilemeden daha önceki bir noktaya geri verebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme özelliğini kullanarak ve Geri Yükleme Noktasını kullanarak, şifrenizi hatırladığınızda Windows sisteminizi bu yedekleme noktasına geri yükleyebilirsiniz.

Parolayı Sıfırlama Diskini Kullanarak Dizüstü Bilgisayarınızın Kilidini Açma

Dizüstü bilgisayarınızın kilidini açmak için en güvenilir ve mükemmel yöntemdir. Bu yöntemin çalışabilmesi için dizüstü bilgisayarınızı kilitlenmeden önce bir parola sıfırlama diski oluşturmuş gerekir. Dolayısıyla daha önce Windows dizüstü bilgisayarınızda bir şifre sıfırlama diski oluşturduysanız unuttuğunuz şifreyi kolayca sıfırlamanıza yardımcı olur. Bu parola sıfırlama disketini kullanarak Windows parolasını herhangi bir sayıda sıfırlayabilirsiniz.

Parola sıfırlama disketiniz varsa Windows oturum açma ekranında Parola Sıfırlama Sihirbazı’nı izlemek için yalnızca “Parolayı sıfırlayın” bağlantısını tıklamanız veya kilitli dizüstü bilgisayarı parola sıfırlama diskinden önyüklemeniz yeterlidir. Böylece kolayca kullanıcı şifresini sıfırlayabilir ve kilitli dizüstü bilgisayarın kilidini açabilirsiniz.

Üçüncü Kişi Şifre Kurtarma Programlarını Kullanarak Kilidini Açma

Windows kullanıcılarının kilitli dizüstü bilgisayarlarını yalnızca birkaç saniye içinde açmalarına yardımcı olan web’de bulunan birçok üçüncü taraf program bulunmaktadır. Şifre kurtarma programları yeniden yüklemeyi veya bir sistem kilitlenmesini gerektirmeden şifrenizi sıfırlamanıza veya kaldırmanıza olanak tanır. Çoğu şifre kurtarma programı erişilebilir bir bilgisayardan bir şifre sıfırlama diski oluşturmanıza ve şifreyi sıfırlamak için kilitli dizüstü bilgisayarda kullanmanıza olanak tanır. Başlangıçta oluşturulan parola sıfırlama diski üzerinde oluşturulan aynı bilgisayarda gerçekleştirilir.

Parolanızı unuttuğunuzda ve hatta bilgisayara giriş yapamadığınız zaman bile laptopunuzun kilidini açabileceğiniz en iyi programlardan ikisi aşağıda.

  • iSunshare Windows Password Genius
  • iSeePassword Windows Password Recovery

Windows için başka bir şifre kurtarma programı olursa önermek için isterseniz yorum yoluyla bize bildirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar