RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

Bilgisayarın hızlı çalışmasında en önemli rolü oynayan birimlerden birisi olan RAM, yani rastgele geçici belleğin ne olduğuna ve çalışma prensibine göz atalım.

Sponsorlu Bağlantılar

RAM (Bellek)

RAM, rastgele erişilebilir hafıza ya da ana bellek, bilgisayarınızda işlenmekte olan verilerin ve çalışan programların geçici olarak saklandığı hafıza birimi olarak açıklanabilir. RAM sayesinde bilgisayarınızda çalışmakta olan program verileri, hızlı erişimin artırılabilmesi için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulur. Elbette bir bilgisayarda “hafıza” kelimesi ile farklı birçok şeyden söz edebiliriz. Örneğin sabit diskiniz bir hafıza birimi olsa da RAM’in aksine verilerin kalıcı olarak tutulduğu yerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

RAM Ne İşe Yarar?

Hiç kuşkusuz RAM ve Sabit Disk karşılaştırıldığında RAM’in çok daha hızlı olduğundan söz edebiliriz. Öyle ki en önemli görevi olarak yalnızca verileri geçici şekilde hafızasında tutan RAM’in hız ve büyüklüğünü, bilgisayar hızıyla ilişkilendirebiliriz.

ram nedir

Bilgisayarınızda takılı olan RAM kapasitesi ne kadar yüksek ise bilgisayarınızda işlem yapma kapasitenizde o kadar yüksek olacaktır. Yine bir örnek ile açıklamak gerekirse; güçlü bir RAM’e sahip olan bilgisayarda aynı anda birkaç program ile işlem yapabilirken, daha düşük bilgisayarlarda bu sayı azalacak, artması durumunda bilgisayarın yavaşlamasına neden olacaktır.

Ayrıca bkz: RAM Nasıl Takılır? (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

RAM Nedir? RAM Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.