Virüslü Android Uygulamalardan Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

Sponsorlu Bağlantılar

Android işletim sisteminin yükselişi her geçen gün daha fazla artıyor. Ancak bu yükselişin yan etkileri de bulunmakta.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunlardan en önemlisi kötü amaçlı uygulamaların sayısının da artması. 2013 yılı sonun da bu sayısının 1 milyondan fazla olması ön görülüyor.

2013 yılının başlangıcından bu yana Google Play Store‘da bulunan uygulamaların sayısı Apple Store’dan daha fazla duruma geldi. Akıllı telefon piyasasının yaklaşık %80‘ini elinde bulunduran Android işletim sisteminin bu denli büyümesini olağan görünüyor.

Virüslü Android Uygulamalardan Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

Android işletim sisteminin bu kadar hızlı ve fazla gelişmesinin negatif yanlarını ele alacak olursak dikkat çeken ilk sorun kötü amaçlı uygulama ve yazılımların da artması oluyor. Siber analiz uzmanlarının araştırmalarına göre 2013 senesinin son günleri yaklaştığında Android işletim sisteminde bulunan virüslü Android uygulama sayısı bir milyondan fazla olacağı bekleniyor. Bu kötü amaçlı uygulamaların en büyük amaçları; pahalı ek servis ücretlerini telefonlara bindirmek ve kişisel veri hırsızlığı.

Zararlı uygulamaların artmasının Android sisteminin oldukça açık olması dışındaki bir büyük sebebiyse, Android kullanıcılarının güvenlik konusundaki bilgilerinin noksanlığı ve bazen de gerçekten umursamamaları. Bir anti-virüs programı kurmak mobil cihazınızı korumak için önemli bir adım ancak her an da buna ihtiyacınız olmuyor. Soruna ek olarak, anti-virüs programı gibi saklanan kötü amaçlı yazılımların sayısı da son zamanlarda arttı.

Peki bu durumda ne yapmalısınız? Doğrusu, anti-virüs programı yüklemek çoğu zaman pek gerekli değil. Genelde sağduyulu, dikkatli ve biraz da kuşkucu olmak yeterli. Her zaman uygulamayı yüklerken, nelere izin verdiğinizi kontrol edin ve tuhaf bir talep gözünüze çarparsa, uygulamayı yüklemeyin. Google Play’in bu konuda iyi bir bekçisi var.

Mobil cihazlarınızda güvenlik oldukça önemli ve bu sadece Android için değil, hayatınızdaki birçok şey için geçerli olduğunu tahmin ediyoruz. Her zaman cihazınıza ne yüklediğinizin ve ne bilgileri verdiğinizin farkında olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Virüslü Android Uygulamalardan Kurtulmak için Yapılması Gerekenler İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.