3D Yazıcı Nasıl Çalışır? Üç Boyutlu Yazıcılar İle Neler Yapılabilir?

Günümüzde 3D yazıcılar yani üç boyutlu yazıcılar ile bir çok nesnenin çıktısı alınabiliyor. Peki 3D yazıcılar ile neler yapılabilir ve bu yazıcılar nasıl çalışıyor?

Sponsorlu Bağlantılar

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Yaklaşık 25 yıllık bir geçmişe sahip olmasına karşın son beş yıllık süreçte adından daha fazla söz ettiren üç boyutlu yazıcı teknolojisi, bugün yalnızca büyük işletmelerde değil evlerde de kullanılmaya başlandı. Genel olarak sert plastik oluşan hammaddenin, sanal ortamda çizilen üç boyutlu nesneyi oluşturması şeklinde kullanılan üç boyutlu yazıcılar hakkında aşağıda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Üç Boyutlu Yazıcı Çalışma Prensibi

3D yazıcılar isminde olduğu gibi üç aşamada hizmet sunmaktadır. Birinci aşamada modelleme üretilecek ya da baskı alınacak ürünün üç boyutlu olarak CAD ya da benzeri programlarla tasarlanması ile oluşturulur. Oluşturulan model ise çoğunlukla STL dosya formatına sahip olup, çıktı aşamasında yazıcıya bu format ile iletilir.

3d yazici tasarimları

İkinci aşamada ise üç boyutlu baskının çıktı olarak alınması gerçekleştirilir. Bu aşamada sanal ortamda çizilen nesne, katmanlar halinde üst, üste gelecek şekilde hammadde kullanılarak baskılanır. Bugün kullanılan hammaddeler ise çoğunlukla sert plastikten oluşmaktadır.

Son aşamada ise tasarlanan obje ile baskı alınan nesne arasında oluşabilecek farklılıklar ya da hataları gidermek için son düzeltme işlemi uygulanmaktadır.

Üç Boyutlu Yazıcı ile Neler Yapılabilir?

Tamamen hayal gücünüze dayalı olarak kullandığınız yazıcı tipinin özelliklerine göre uçak parçalarından, kişiye özel implantlara kadar geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır.

Şimdiye kadar üç boyutlu yazıcılarla ev yapılmış, silah yapılmış ve bir çok alet yapılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

3D Yazıcı Nasıl Çalışır? Üç Boyutlu Yazıcılar İle Neler Yapılabilir? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.