3D Yazıcı Nedir? Üç Boyutlu Yazıcı Ne İşe Yarar?

Teknolojinin son harikası olarak gösterilen 3D yazıcılar, her türlü nesnenin sanal ortamda tasarlanıp üç boyutlu bir şekilde basılmasını sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

3D Yazıcı Nedir?

Son yıllarda sayısı hızla artan ve kullanım alanı oldukça geniş olan 3D yazıcılar, Avrupa ülkelerinden sonra ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Her ne kadar “yazıcı” kategorisinde sınıflandırılıyor olsa da 3D yazıcıların, diğer yazıcılardan çok daha farklı görevler üstlendiğini söyleyebiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmiş örneklerine bakıldığında 3D yazıcı ile protez bir koldan tamamen sanal ortamda oluşturulmuş bir eve kadar pek çok araç yaratabilirsiniz.

Ayrıca bkz: 3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3d-ev-yazicisi

3D Yazıcı Ne İşe Yarar?

Üç boyutlu yazıcı ya da baskı, dijital ortamda tasarlanmış herhangi bir nesnenin, üç boyutlu olarak basılması – çıktı alınmasını sağlar. Üç boyutlu yazıcılar kullanılırken hammadde olarak farklı pek çok bileşenden yararlanılmaktadır. Normal ev tipi kullanımlarda PLA ve ABS adı verilen sert plastiklerden yararlanılırken daha geniş kullanımda bu hammaddelerin sayısı artmaktadır.

Üç boyutlu yazıcıların genel çalışma prensibine bakıldığında dijital ortamda tasarlanmış üç boyutlu nesnelerin sanal ortamda farklı katmanlara bölündüğü ve her bir katmanda eritilen hammaddenin üst, üste dökülerek basıldığı görülmektedir. 1980’lerde ortaya çıkan bir teknoloji olmasına karşın 2010 yılından sonra kullanım alanının arttığı görülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

3D Yazıcı Nedir? Üç Boyutlu Yazıcı Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.