Akıllı Kimlik Kartı Nedir?

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak olan yeni akıllı kimlik kartları 2015 yılından itibaren kullanılmaya başlanacak. Peki bu akıllı kimlik kartı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Nesil Çipli Kimlik Kartı

Benzer örnekleri bulunmasına karşın gerek içeriği gerekse de sunduğu özellikler nedeniyle bir ilk olan akıllı kimlik kartları tamamen yerli üretim olarak geliştirilen akıllı kart sistemidir. Mevcut kullanıma sunulacak ürünler için belirlenen depolama alanı yetersiz görülse de her işlem için taşıdığımız pek çok belge artık tarih oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz:

Akıllı Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?
Akıllı Kimlik Kartı Başvurma

Akıllı Kimlik Kartı Nedir?

Yeni nesil akıllı kimlik kartları geçtiğimiz aylarda bazı pilot bölgelerde kullanılmaya başlanmıştı. AKİS altyapısına sahip olan bu kartlar elektronik imza, elektronik kimlik bilgileri, toplu ulaşım kartı gibi pek çok farklı uygulamada kullanılabilirken geliştirilebilir yapısı nedeniyle kişiye ait tüm verilerin depolanmasını sağlayacak.

akilli kimlik karti nedir

Akıllı kimlik kartları için pek çok kişi güvenlik endişesi duyuyor olsa da kullanılan CC EAL 5+ güvenlik altyapısının oldukça güçlü olduğu söylenebilir. Özellikle kişiye ait kimlik bilgileri dışında sağlık hizmetleri ve diğer yerleşim bilgileri gibi önemli detayları barındıracak olan kartlar hemen, hemen her platformda kullanılabilecek. Yeni akıllı kimlik kartları ile resmi kurumlarda oluşan yığılmanın büyük oranda azalması bekleniyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Akıllı Kimlik Kartı Nedir? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.