Akıllı Kimlik Kartı Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Akıllı kimlik kartları ile birlikte yepyeni bir dönem başlıyor. Kişiye ait bütün bilgilerin içerisinde yer aldığı akıllı kimlik kartları bütün kurum ve kuruluşlarda geçerli olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı Kimlik Kartı Özellikleri

2013 yılından itibaren pilot bölgelerde kullanılmaya başlanan ve son derece başarılı sonuçlar sunan akıllı kimlik kartları, vatandaşların nüfus bilgilerini kart üzerinde yer alan yonga ile güvenlik bir şekilde kayıt altında tutmakta ve kopyalanmasını önlemektedir. Kartın sağladığı güvenlik altyapısı ile akıllı kimlik kartları kopyalanamadığı gibi kaybolması durumunda veri erişimine de kapatılabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Akıllı Kimlik Kartına Başvurma

Akıllı Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

Teknik özelliklerine göz attığımızda 68 KB EEPROM, ISO/IEC 7816 uyumu, gerçek zamanlı rastgele sayı üreticisi gibi bazı detaylar öne çıkıyor. Pek çok kişi için verilerin gizliliği oldukça hassas bir konu iken akıllı kimlik kartlarının kopyalanamaması ya da verilerin izinsiz olarak değiştirilememesi bu konuda oluşan endişeleri azaltıyor.

akilli kimlik karti ne ise yarar

Akıllı kimlik kartlarını bugün e-devlette kullanılan pek çok işlemde doğrudan kullanabilir, elektronik imza aracılığıyla e-devlet hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Yine kamu hizmeti sağlayan kurumlarca uzaktan sağlanan hizmetler, akıllı kimlik kartları ile alınabiliyor. Ayrıca nüfus bilgileri yanında, pasaport, sağlık ve diğer özel hizmetlerde akıllı kimlik kartları aracılığıyla kullanılabilecek.

Akıllı kimlik kartları aynı zamanda ehliyet, pasaport, banka ve kredi kartları olarak da kullanılabilecek.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Akıllı Kimlik Kartı Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.