Akıllı Kimlik Kartına Nasıl Başvurulur? Nasıl Alınır?

Sizde akıllı kimlik kartı almak istiyorsanız nasıl başvurmanız gerektiğini ve akıllı kimlik kartı almak için hangi yolların izlendiğini bilmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı Kimlik Kartı Başvuru Süreci

Yeni nesil akıllı kimlik kartları pilot olarak kullanılan bölgeler dışında henüz dağıtıma açık değil. Ancak 2015 yılı ilk aylarında yeni nesil kimlik kartlarının tüm ülke genelinde aşama, aşama kullanılmaya başlanacağı söyleniyor. Aşağıda ilerleyen süreçte akıllı kimlik kartlarına nasıl başvuracağınız hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca bkz: Akıllı Kimlik Kartı Ne İşe Yarar?

çipli kimlik kartları

Akıllı Kimlik Kartına Nasıl Başvurulur?

Akıllı kimlik kartına başvurabilmek için ilk olarak mevcut kimliğinizi ibraz ve ispat etmeniz gerekir. Bunun için T.C Nüfus Cüzdanı ya da onaylı sureti dışında pasaport ya da ehliyetinizi kullanabilirsiniz. İlk kontrolde MERNİS sisteminde doğrulanacak kimlik ile sağlanan diğer belgeler ve kopyaları kimlik yönetim sistemi merkezinde saklanacaktır.

akıllı kimlik kartı başvuru

İkinci adımda akıllı kimlik kartı üzerinde basılı olan fotoğraf için vesikalık fotoğraf taranacaktır. Biyometrik veri için parmak izi ve damar resmi alınacak, sayısal imza eklenecektir. Tüm veriler sağlandığında randevu sistemi ile Alo 199’u arayabilir ya da internet üzerinde başvurular açıldığında online olarak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bakanlık ve ilgili kurumlar tarafından belirtilen bilgilere göre akıllı kimlik kartlarının başvuru sonrasında 15 gün içerisinde kişi adresine ulaştırılacağı söylenmekte.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Akıllı Kimlik Kartına Nasıl Başvurulur? Nasıl Alınır? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.