Akıllı Telefonlardaki SAR Değerinin Zararları Nelerdir?

Hemen hemen herkesin kullanmakta olduğu akıllı telefonlar tarafından yayılan radyasyonun yanı SAR değerlerinin insan sağlığı üzerinde ciddi riskler oluşturduğunu biliyor musunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

SAR Değeri Nedir?

SAR ya da diğer ismi ile Özgül Soğurma Değeri, yalnızca akıllı telefonlarda değil, tüm mobil cihazlarda tartışılan bir konudur. SAR, mobil cihazların insan vücudunda oluşturduğu radyasyon miktarını ifade ederken, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinde, telefon üreticilerine bu kapsamda kısıtlamalar getirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilimsel ifade ile SAR değeri insan vücudu tarafından alınan elektro-manyetik radyasyon olarak tanımlanabilir. Maruz kalınan süre ve oran önemli olmakla birlikte insan vücudu, belirli bir düzeyin üzerine çıkıldığında ciddi etkiler ile karşılaşabilir.

sar değeri nedir

Telefonların Yaydığı Radyasyonun Zararları

Yapılan araştırmalarda 24 saatlik dilim içerisinde SAR değerinin insan vücudunda yaptığı etkiler arasında görüş alanının azalması, kalp rahatsızlıkları gibi etkiler öne çıkmıştır.

Yine bu etkiler yanında hafıza zayıflaması ve beyin tümörü, kalıcı – geçici işitme kayıpları, embriyo gelişiminin zarar görmesi, gebelik döneminde düşük riskinin artması, baş ağrıları, kan hücrelerinde bozulma gibi pek çok zararlı etkisi bulunmaktadır.

Uzmanlara göre akıllı telefon satın almada önce mutlaka SAR değerlerine göz atılması gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Akıllı Telefonlardaki SAR Değerinin Zararları Nelerdir? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.