Android Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Android cihazınızın bataryası çok çabuk bitiyorsa, batarya kalibrasyonu yaparak bataryanın ömrünü uzatabilir ve çabuk bitmemesini sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Android Batarya Ömrünü Uzatma

Uzun süreli Android kullanıcısıysanız cihazınızın batarya sorunu yaşamaya başladığını görebilirsiniz. Bir süre sonra uygulamalar ya da kullanıma bağlı olarak bataryanın kısa sürede tükenmesi ve günü tamamlayamaması rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Bu gibi durumlarda ilk adım olarak genellikle batarya değiştirmeyi düşünsek de uygulayabileceğiniz bir başka seçenek bulunuyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Android Batarya Kalibrasyonu Yapma

Cihazınızda batarya kalibrasyonu yapabilmek için öncelikle cihazınıza Root erişim izni vermeniz gerekir. Her cihaz farklı şekillerde Root erişim izni aldığı için cihazınıza uygun yöntemi bulmanız gerekmektedir. Ayrıca garanti kapsamında olan cihazlar için bu işlemin garantiyi sonlandıracağını unutmayın.

Ayrıca bkz: Android Root Yapma

Android Batarya Kalibrasyonu

Rootlanmış bir cihaz var ise ya da Root erişimi verdiyseniz cihazınıza temiz bir Rom yüklemeniz gerekir. Bu işlemi de başarıyla tamamlandıktan sonra telefonunuza Root Explorer uygulamasını yükleyin ve telefonunuzu şarja takıp %100’lük değere ulaşmasını bekleyin.

Şarjınız %100 olduğunda Root Explorer uygulamasına girin ve sırasıyla Data > System > Batterystats.bin dosyasına ulaşarak bu dosyayı silin.

Telefonunuzu şarjdan çıkarıp bataryanız tamamen bitene kadar kullanın ve cihaz şarjı %0’a inip kapanana kadar kullanmaya devam edin. Telefon kapandıktan sonra cihazı kapalı bir konumda %100 olana kadar şarj edin ve kalibrasyon işlemini tamamlayın.

Not: İşlem tamamen kullanıcı insiyatifinde olup oluşabilecek sorunlardan yalnızca sizin sorumlu olduğunuz bilmelisiniz.

Android Batarya Kalibrasyonu Videosu

Aşağıda ki video da Android Batarya Kalibrasyonuna ilişkin bir başka yöntem hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Android Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.