Android Nedir? Android Ne Demektir?

Android yada Android işletim sistemi mobil akıllı cihazlar için geliştirilen Linux tabanlı açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Android Ne Demektir?

23 Eylül 2008 tarihinde ilk versiyonu ile tanıtılan Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen Android, Linux tabanlı bir işletim sistemi olup mobil cihazlar ve cep telefonlarına yönelik geliştirmeler yapılmaktadır.En kısa tabir ileAndroid, mobil cihazlar için işletim sistemidir.Android’in kelime anlamı ise zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen bir isimdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Açık kaynak kodlu olması, pek çok üretici tarafından benimsenmesi ve Dünya genelinde büyük bir kitle tarafından tercih edilmesi nedeniyle en hızlı gelişen işletim sistemleri arasındadır.

Android işletim sisteminde kullanılan uygulamalar için uzantı “.apk” olup fonksiyonelliğini yine uygulamalar ve geliştiriciler belirlemektedir. Hali hazırda bugün Android için kullanılabilir bir milyondan fazla uygulama bulunmaktadır. Google tarafından geliştirilen kurumsal bir sayfa olan Google Play Store ise Android işletim sistemi için ihtiyaç duyulan tüm uygulamaları içermektedir.

android nedir

Android Tanıtım – Gelişim Dönemi

5 Kasım 2007 tarihinde ilk olarak Open Handset tarafından duyurulan Android 34 farklı donanım, yazılım ve Telekom şirketi tarafından benimsenmiştir. Linux çekirdeği üzerine inşa edilen bu sistem içerisinde ara katmak ve kütüphaneler API C dili kullanılarak hazırlanmıştır.

android işletim sistemi

Android üzerinde kullanılan uygulamalar Apache Harmony üzerine kurulu olup geniş bir program – geliştirici kitlesine hakimdir. 3 Kasım 2014 tarihinde duyurulan Android 5.0 Lollipop sürümü ise sistem için geçerli son versiyondur.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Android Nedir? Android Ne Demektir? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.