Android Telefondan SMS (Kısa Mesaj) Gönderemiyorum – Çözüm

Eğer Android telefonunuzdan kısa mesaj yani SMS gönderemiyorsanız bunun birden fazla nedeni vardır. Çözüm önerileri yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

SMS Gönderemiyorum Neden?

Android akıllı telefonunuzdan herhangi bir telefona SMS gönderememe sorunu nadir de olsa yaşanan bir sorun. Siz kısa mesaj alsanız dahi SMS gönderemediğiniz zamanlar olabiliyor. Ülkemizde şu anda neredeyse 10’a yakın operatör bulunmakta. Dolayısıyla hangi operatörün ne zaman sorun çıkaracağını bilemeyiz. Tabi bu sorun operatörden kaynaklanmayabilir de. Bu durumdan kurtulmanın çözümü var. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Sırasıyla beraber bakalım.

Sponsorlu Bağlantılar

SMS Başarısız Sorununu Düzeltmek için En İyi Çözümler

1 – Şebeke Operatörünün Mesaj Merkezi Numarasını Kontrol Edin

Kontrol etmeniz gereken ilk şey Mesaj Merkezi Numarası. Aslında Mesaj Merkezi Numarası telefon hattınızı kullanarak internet bağlantısı olmadan gönderdiğiniz kısa mesajlarınızı teslim etmekle yükümlüdür. Bir cep telefonundan bir SMS mesajı gönderildiğinde önce bir SMS Hizmet Merkezi’ne ulaşacaktır. SMS merkezi daha sonra SMS mesajını hedef mobil şebekeye iletir. Şebeke operatörünüzün Mesaj Merkezi Numarası telefonunuzda saklanmamışsa telefonunuzdan mesaj gönderemezsiniz. Dolayısıyla telefonumda doğru Mesaj Merkezi Numarası olup olmadığını kontrol edin. Büyük ihtimalle bu numara silinmiştir.

Şimdi doğru soru şu; şebeke operatörünüz için doğru Mesaj Merkezi Numarasını nasıl bulacaksınız? İnternette arama yapmayı düşünüyorsanız birçok yöneticinin ağ operatörleri için eski veya yanlış Mesaj Merkezi Numaraları sağladığını da görebilirsiniz. Bu durumda operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayın ve onlara operatörün Mesaj Merkezi Numarasını sorun.

2 – Mesajlaşma Uygulamasının Verilerini Temizlemeyi Deneyin

Eğer ilk yöntem sorununuzu çözmediyse o zaman mesajlaşma uygulamasının verilerini temizlemeyi deneyin. Android’de mesajlaşma uygulamasının verilerini kolayca temizleyebilirsiniz. “Ayarlar > Uygulama Yöneticisi > Tüm uygulamalar > Mesaj” yolunu izleyin. Mesaj bölümüne girdikten sonra Depolama bölümüne girip Verileri Temizle butonuna dokunun. Mesajlaşma uygulamasının verilerini temizledikten sonra cihazınızı yeniden başlatın.

3 – Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

İlk 2 yöntem sorunu çözmediyse son çözüm yolu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Böylece telefonunuzdaki bütün hatalar silinip ortadan kalkacaktır. Yani telefon fabrikadan çıkarken ki haline döndürülür. Diğer bir deyişle telefonu satın aldığınız ilk ana döndürür. Yalnız bu işlemden önce telefonunuzdaki rehberinizi, fotoğraflarınızı, önemli notlarınızı, şarkıları, videoları, filmleri, uygulamaları v.b. yedeklemeyi unutmayın. Aksi taktirde hepsi silinecektir. Yedeklemeyi yaptıktan sonra “Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla” yolunu izleyin.

Messenger
Google Messenger Mesajlaşma Uygulaması

4 – Halen Başarısız SMS Hatası mı Alıyorsunuz?

Cihazınızı sıfırladıktan sonra telefonunuzdan halen mesaj gönderemiyorsanız size son iki önerimiz olacak;

1 – Telefonunuzu teknik servise gönderip sorunu çözmelerini isteyin.

2 – Operatörünüzü arayıp sorun ile ilgili şikayet bırakın ve sorunu çözmelerini isteyin.

Umarız yukarıdaki çözümlerden birisi sorununuzu çözmüştür. Ayrıca hangi yöntemin sorununuzu çözdüğünü yorum bölümünden bizlerle paylaşırsanız seviniriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Android Telefondan SMS (Kısa Mesaj) Gönderemiyorum – Çözüm İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.