Android Telefonlarda Dosya Gizleme (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Android’de dosyalar nasıl gizlenir?

Android telefonunuzda istediğiniz dosyaları gizleyeceğinizi biliyor muydunuz? Android akıllı telefonunuzda nasıl dosya gizleyeceğinizi detaylı bir şekilde size anlatacağız. Telefonunuzda dosya gizlemek için hiçbir uygulama yüklemenize gerek yok. Çünkü telefonunuzun kendi özelliğinde bu var.

Sponsorlu Bağlantılar

Samsung Galaxy S3‘de nasıl dosya gizleyeceğinizi şimdi size resimli bir şekilde adım adım anlatacağız. Sizde farklı bir cihazda hemen hemen aynı adımları izleyerek dosya gizleme işlemi yapabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

1. Uygulamalar menüsüne giriş yapın

Telefonunuzun ana ekranındaki “Uygulamalar” seçeneğine tıklayın ve uygulamalar menüsüne giriş yapın. Uygulamalar menüsünde “Dosyalarım” uygulamasını bulun ve giriş yapın.

android “Dosyalarım”

2.Gizlemek istediğiniz dosyaya gidin

Açılan seçenekler arasında hangi dosyaları gizleyeceğinizi seçmelisiniz. Biz “Tüm Dosyalar” menüsünü seçtik ve bu menü içerisindeki sdcard içinde yer alan dosyaların olduğu bölüme gittik. Siz başka bir dosyayı seçebilirsiniz.

android dosyalar 2

3. Gizlenecek dosya işlemleri

Gizlenecek dosyanızın hangisi olduğuna karar verin. Biz burada .apk uzantılı dosyalardan en üsttekini gizleyeceğiz. Gizlemek istediğiniz dosya üzerine parmağınız ile basılı tutun ve çıkan seçenekler arasından “Yeniden adlandır” seçeneğini seçin.

android dosya yeniden anlandırma

4. Dosyayı yeniden adlandırma

Yeniden adlandıracağımız dosyanın isminin başına nokta  “.” işareti koyuyoruz. Nokta işaretini koyun ve herhangi başka bir işaret yada boşluk koymayın ve “Tamam” diyerek işlemi sonlandırın.

android dosya yeniden anlandırma 2

Bu işlemi yaptıktan sonra dosyanız gizlenmiş olacak. Peki gizlediğiniz dosyayı tekrar nasıl göstereceksiniz?

Gizlenen dosyayı görüntüleme

Gizlediğiniz dosyayı tekrar görüntülemek için menü tuşuna basın ve çıkan seçeneklerden “Ayarlar” butonuna basın.

android gizlenen dosyayı görüntüleme 1

Ayarlar menüsünde bulunan “Gizli dosyaları göster” seçeneğini işaretlediğiniz anda gizlediğiniz dosya yeniden görünür olacak. Tekrar bu seçenekteki işareti kaldırırsanız dosyanız gizlenmiş olacak.

android gizlenen dosyayı görüntüleme 2

Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi başına nokta işareti koyduğumuz dosya artık görünüyor. İsterseniz bu dosyanın başındaki nokta işaretini yeniden adlandır diyerek kaldırıp gizli dosya olmaktan çıkarabilirsiniz.

android gizlenen dosyayı görüntüleme 3

Son olarka şunu da bilmelisiniz ki, telefonunuzu USB ile bilgisayara bağladığınız vakit gizli dosyalarınız görünecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Android Telefonlarda Dosya Gizleme (Resimli Anlatım)” İçin 26 Cevap

 1. istemediğin dosyanın adının başına . (nokta) koyarsın galeriden gözükmez. mesela .resmim gibi. ayarlar kısmından gizli dosyalar gösteri seçersen gözükürler.

 2. Arkadaşlar Merhabalar 🙂 Ben de dosya gizledim fakat bilinçli olarak yapmadım sırf merak.. Gizlenmek istenen dosya başına “.” Nokta konulacağı vs bilmiyordum. Haliyle gizlediğim dosyayı bulamıyorum. S3 mini kullanıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaş varsa yardımınızı bekliyorum Teşekkürler :))

 3. Galeriden resimleri seçip menüden öğeleri sakla dediğimizde gizlenir ve galeride veya başka yerde görünmez ancak dosya tarayıcıyı açıp gizli öğeleri göster seçeneğini işaretlediğimizde telefon hafızasında .hide isminde bir klasör altındaki island klasöründe saklandığını göreceksiniz.
  ayrıca galeriden resim gizlemişken gidip benim gibi uygulamalardan galerinin verilerinin sil derseniz gizlemiş olduğunuz resimleri tekrar galeriden gizli öğeleri göster deseniz bile görünmeyecektir, korkmayın hepsi .hide klasöründe sapasağlam duruyor

   1. alaattin turgut

    galeriye gir sol üste 3 cizgili öge var oradan albümlere gir grdikten sonra sağ üst köşede 3 nokta var ona gir albümü gizle göster yazıyor burayı takip et

 4. Benim telefonum lg pro lite galeriden bir dosyayı gizledim merak ettim sonra düzelir sandım yani yaparım sandım olmadı yapamadım lütfen bana yardım edin

  1. ayarlardan gizli dosyaları göster seçeneğini aktif edin ve başına koyduğunuz nokta işaretini kaldırın. sizde böyle birşey çıkmıyor mu?

 5. Ya arkadaslar ben bu islemi tabletten yapmak istiyorum ama olmuyor. Cunku tablette dosyalarim kismi yok ve wps office kullaniyor tablet. İste o yuzden yapamadim. Yardim ederseniz cok iyi olur.

 6. ben telefonumu bozuldugu için telefoncuya götürmüştüm. telefonu vermeden önce galeride bazı resimleri öğeleri sakla seçeneğini seçerek gizlemişti. fakat telefona format atılması gerekiyormuş ve resimler rehber vs yedeklenecekmiş. benim gizlediğim öğeler yedeklenir mi ve işlem bitince resimler galeride apaçık görünür mü lütfen bilen biri yardımcı olabilir mi Samsung S3

  1. Anladığım kadarıyla resimler hafıza kartında değil, telefonun hafızasında. Bu soruyu telefonunuzu verdiğiniz telefoncuya sorsanız daha sağlıklı bilgi alırsınız. Ama bahsettiğiniz telefoncu büyük ve köklü bir şirket olmasını tavsiye ederim. Merdiven altı telefoncuların ne yapacağı belli olmaz. Telefonunuz bile çöpe gidebilir. Eğer telefoncudan tatmin edecek cevap alamazsanız garanti olsun diye işlemi yaparken sizde yanında olun.

 7. Mrb ben cemil bendede not 5 var ve bilmeyerekten resimlerimi başına nokta falan bilmediyim için kaymadım ve bulamıyorum yardımcı olurmusunuz teşekürlet

 8. Ya note 5 kullaniyorum ne sacma klasorun yok basina sunu koy yok bilmem ne yap ya benim onceden note 2 vardi ne guzel ogeleri sakla diyodun sakliyodu goster diyodun gosteriyodu ne kadar kolaydi ya.samsungdan nefrt ettim yaa

  1. Bu bahsettiğimiz durum eski telefonlar için geçerli. Yeni çıkan telefonlarda artık seçenek var. Dediğiniz gibi sakla dediğiniz zamna saklıyor, göster dediğinizde gösteriyor. Bu Samsung, Asus v.b. bütün akıllı telefonlarda var.

Android Telefonlarda Dosya Gizleme (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.