Android Yavaş Şarj Olmasının 7 Nedeni

Eğer Android akıllı telefonunuz yavaş şarj oluyorsa bunun birden fazla sebebi vardır. Bu sorununuzu çözebileceğiniz 7 en büyük nedeni sıraladık. Bunları uygulayarak telefonunuzu daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Android Telefonum Yavaş Şarj Oluyor Neden?

Akıllı telefonun pilinin yavaş şarj edilmesi insanlar arasında en yaygın sorunlardan birisi. Çevremizde bile telefonunun pilinin yavaş şarj edilmesinden şikayet eden birçok insan vardır. Dolayısıyla bu yazımızda Android kullanıcıları için yavaş şarj olma sorunu konusunda en büyük 7 nedeni paylaşacağız. Sıralacağımız bu nedenler en yaygın nedenlerdir. Bir Android akıllı telefonun pilinin şarjı çok yavaş olursa aşağıdaki nedenleri mutlaka kontrol edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Android Telefonun Yavaş Şarj Olmasının Nedenleri

1 – Zayıf Güç Kaynağının Kullanımı

Akıllı telefonunuzu bir bilgisayar gibi zayıf güç kaynağından şarj ediyorsanız şarj çok yavaş olacaktır. Ayrıca kablosuz şarj cihazları telefon bataryasını çok yavaş şarj ediyor. Dolayısıyla tek yapmanız gereken telefon bataryasını şarj cihazıyla şarj etmektir. Pili şarj etmek için zayıf güç kaynakları kullanmamalısınız. Dizüstü bilgisayardan veya kablosuz şarj cihazından şarj etmek gibi diğer araçlar şarjın alternatif bir yolu olarak kullanılmalıdır. Telefon bataryalarınız çok düşükse ve orijinal şarj cihazınıza yanınızda değilse bunları kullanın.

2 – Arka Plan Uygulamalarının Sürekli Çalışması

Google Play Store’da binlerce oyun ve uygulama var ve Android kullanıcıları bunları yüklemeyi durduramaz. Facebook, Mail, Twitter, Candy Crush v.b. gibi bir çok uygulama ve oyun her zaman arka planda çalışmaya devam eder ve pil tüketir. Bu nedenle bu uygulamaların sürekli çalışması nedeniyle Android telefonun şarj olma süresi artıyor.

En Çok Şarj (Pil/Batarya) Bitiren Uygulamalar

Bunu düzeltmek için şarj sırasındaki tüm arka plan uygulamalarını kapatmanız gerekir. Pilin daha önce hiç olmadığı kadar hızlı şekilde şarj edilmeye başlayacağını göreceksiniz.

3 – Kötü veya Evrensel Şarj Adaptörü

Akıllı telefonunuzun bataryasını şarj etmek için herhangi bir evrensel adaptör kullanıyorsanız orijinal adaptörle karşılaştırıldığında telefonu çok yavaş şarj eder. Evrensel adaptörler temelde acil durumlar için geçerlidir. Çünkü düzenli aralıklarla kullanmamalısınız. Zira bunlar Android telefonunuzun bataryasına ve batarya ömrüne bile zarar verebilir. Dolayısıyla yapmanız gereken telefonunuzu yalnızca telefonla verilen adaptörle şarj etmektir. Orijinal telefon adaptörünüz hasar görmüş ise şirketin mağazasından veya servis merkezinden yenisini almalısınız.

4 – Akıllı Telefondaki Kötü Batarya

Android telefonunuz çok yavaş şarj oluyorsa akıllı telefonunuzdaki pilin iyi durumda olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun nedeni yeni akıllı telefonların birçoğunun içinde kötü piller de var. Kötü bataryanın yeni Android telefonunuz ile birlikte geldiğini düşünüyorsanız servis sağlayıcınıza başvurarak bataryayı değiştirebilirsiniz. Bunun dışında eski piller de sorun yaratıyor.

Akıllı Telefonun Şarjını Çabuk Bitiren Uygulamalar ve Oyunlar

Telefonunuzun bataryası çok eski ise ve yavaş şarj oluyorsa şirketin resmi mağazasından yeni bir batarya satın almanız gerekir.

5 – Şarj Sırasında Telefonun Kullanılması

Gençler arasında çok kötü bir alışkanlıktır. Çevremizdeki bir çok insanın şarj işlemi sırasında bile telefonu kullanmaya devam ettiklerini görüyoruz. Bu şarjı yavaşlatmakla kalmaz aynı zamanda batarya sağlığa da zararlıdır. Dolayısıyla Android telefonunuzu şarj ederken kullanmamanız gerekir. Hatta daha kısa sürede şarj etmek isterseniz şarj ederken telefonunuzu kapatın.

6 – WiFi, GPS ve Bluetooth

Bunlar Android’in yavaş şarj edilmesinin en büyük nedenleridir. Telefonunuzu WiFi/İnternet, GPS ve Bluetooth açıkken şarj ederseniz şarj olması yavaşlar. Çünkü bu servisler pil tüketir. Dolayısıyla telefonunuzu şarj ederken bu ayarları ve hizmetleri kapatmanız gerekir. Yukarıda söylediğim gibi cihazı daha hızlı şarj etmek için kapatmak en iyisi.

7 – USB Bağlantı Noktası Hasarlı

Android telefonunuzun yukarıda bahsedilen tüm ihtimalleri yaptıktan sonra bile halen yavaş şarj oluyorsa muhtemelen telefonunuzun USB portu hasar görmüş. Çoğunlukla telefon kapalıyken pil açık duruma kıyasla çok hızlı şarj eder. Ancak telefonunuzun pili çok yavaş şarj oluyorsa veya şarj olmuyorsa telefonun USB bağlantı noktasının hasar gördüğünden %99 emin olabilirsiniz. Bu durumda herhangi bir profesyonel veya servis merkezine hasar görmüş USB’yi veya Android telefonunuzun şarj portunu onarmalarını söylemelisiniz.

Sonuç

Yukarıdaki 7 neden, Android telefonunuzun şarjının en büyük sorunlarıdır. Bu sorunları çözmeniz yeterlidir ve telefonun bataryası tekrar hızlı şarj işlemine başlayacaktır. Android’in yavaş şarj edilmesinin bu 7 nedeni ve çözümleri dışında akıllı telefonu şarj etmek için dikkatli olmanız gereken çok şey var. Şarj performansını hızlandırmanın ötesinde Android telefonunuzun pil ömrüne de dikkat etmeniz gerekir. Telefonunuzun pil ömrünü artırmaya çalışmaya devam etmelisiniz. Android telefonun pil ömrünü uzatmak için birçok ipucu ve püf noktası var.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Android Yavaş Şarj Olmasının 7 Nedeni İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.