Animasyon Nasıl Yapılır?

Animasyon yapmak istiyorsanız veya animasyonların nasıl yapıldığını merak ediyorsanız işinize yarayacak faydalı bilgileri sizlere sunuyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Animasyon Nedir?

Animasyon, birkaç farklı resmi arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesi sonucunda elde edilen görüntü olarak tanımlanır. Bugün kullanılan teknoloji olmadan önce animasyonlar kağıtlara yapılan çizimlerin hızlı bir şekilde geçirilmesi ya da bir çember içerisinde döndürülmesi sonucunda elde ediliyordu.  Fakat günümüzde kullanılan bilgisayar teknolojisi ile vektör ve piksel tabanlı animasyonlar elde edilebiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

İki boyutlu animasyonlar yapılırken saniyede 12 kare kullanılmaktadır. Animasyon filmlerinde karakter tasarımı sonrasında storyboard çalışması yapılmakta ve daha sonra layout çalışması ile işlem tamamlanmaktadır. Günümüzde kullanılan en yaygın animasyon teknikleri ise 3D, 2D, stop motion ve cut – out olarak sıralanmaktadır.

animasyon nedir

Animasyon Nasıl Yapılır?

3D animasyonlar oluşturulurken belirttiğimiz sıralı teknikler kullanılmaktadır. Örneğin Autodesk ailesinin bir üyesi olan 3Ds Max, Genel Modelleme, Animasyon, Mimari İnşaat Çalışmaları ve Oyun sektöründe sıklıkla kullanılır.

Program üzerinde yer alan Render dışında iyi bir vRay bilgisini elde etmeniz durumunda ortaya çok kaliteli görüntüler çıkarabilirsiniz. Örneğin Bruce Branit tarafından oluşturulan World Builder kısa filmi bu konuda en iyi örnek olacaktır.

Animasyon oluşturma amacıyla kullanacağınız diğer programlar ise Maya, Cinema 4D, ZBrush, Softimage ICE olarak sıralanabilir.

Animasyon yapılış örneklerini görmek için aşağıdaki linke tıklayarak ilgili videoları izlemenizi öneririz.

Bkz: Animasyon Yapma Videoları

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Animasyon Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.