Audi, Otomatik Pilot Sistemli Yeni A8 Modelini Tanıttı

Otopilot özellikle yeni Audi A8 tanıtıldı. Yeni A8, oldukça etkileyici geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni Audi A8 Otopilot Sistemine Sahip Olacak

Kendi ilk otomobil Zirvesi’nde Audi, yeni A8 modelini sundu. Başlıca özelliği ise 3 seviyeli otonom moduna sahip olması. Belirtmek gerekir ki şu anda tüm otomobil üreticileri tarafından 6 seviyeli otonom modu, birim olarak kabul edilir. 0 seviyesi deyince geleneksel otomobil öngörülüyor. Yani, sürücü her şeyi kendisi kontrol etmelidir. 5. seviyede otomobil tamamen otonom modda çalışır. Yani, sürücü aslında salonun arka koltuklar geçerek kontrol etmeyi unutabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Öyle ki, sistem kendisi otomatik olarak otomobili yönetecek. Günümüzde, önde gelen otomatik pilot yaratıcıları 3. seviyeyi hesaba almayarak 2. seviyeden doğrudan 4. seviyeye geçiş yapmak istiyorlar. Fakat bu seviye üzerinde hala çok çalışmak gerekir. Bir çok üreticiler, 4. seviye üzerinde çalışırken, Audi, 3. seviye otonom moda sahip yeni A8’i sundu. Dolayısıyla, seyahat sırasında sosyal medyada gezinebilir, mesajlara cevap verebilir ya da posta adresini kontrol edebilir.

Ancak direksiyon arkasında uykuya dalmak gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü beklenmeyen bir sorun olursa otomobil, sürücüden aracı kontrol etmesini isteyebilir. Bu, günümüzdeki durumlarla karşılaştırıldığında gelişmeye doğru büyük bir adımdır. Fakat vakti iken Elon Musk, 3. seviye otomobillerin kitlesel kullanıma verilmesine karşı çıkıyordu. Ona göre bu durumda sürücü, bu tür araçlar hızla yayılacak ve 3. seviyenin tam otonom mod olmadığını unutulacak.

Yani sürücü, aracı kontrol etmenin önemli olduğu durumunu unutacak. Bu da ciddi olaylara yol açabilir. Elon Musk’da diğerleri gibi düşünüyor ki, en uygun seçenek doğrudan 4. seviyeye geçiş yapmaktır. Bu durumda sürücü, sadece sistemin tamamen sıradan çıkması sırasında aracı kontrol etmeye başlar.

Audi, kendi sistemine güvenlik unsurları ekleyerek 3. seviyenin temel sorunlarını çözmeye çalışıyor. Eğer sürücü tamamen kendi kontrolünü kaybederse, o zaman otomobil otomatik olarak duracaktır. Eğer 10 saniyelik görsel ve ses sinyallerinden sonra sürücü hiç bir teki vermiyorsa, o zaman otomobil duracak.

Otopilot Özellikli Audi A8 Tanıtım Videosu

Örümcek Adam: Eve Dönüş ve Yeni Audi A8 Reklam Filmi

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Audi, Otomatik Pilot Sistemli Yeni A8 Modelini Tanıttı İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.