Bilgisayar Donanım Parçaları Nelerdir? (Resimli Anlatım)

Bilgisayar donanım birimlerinin neler olduğunu ve bu donanım parçalarının görevlerinin neler olduğunu yani bilgisayar üzerinde ne işe yaradıklarını açıklıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Donanım Parçaları

Bilgisayarlar, aygıtı oluşturan donanım, bilgisayar ve onunla bağlantılı olarak çalışan yan birimlerden oluşur. Tek ya da çok kullanıcılı olarak hizmet sunan bilgisayarlar bulunmakla birlikte çok kullanıcılı bilgisayarlarda işlem kapasitesi daha yüksektir. Kişisel bilgisayarlar masaüstü ve taşınabilir olarak ikiye ayrılırken teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem her işletmede yer almaya başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki hemen hemen her evde yer almaya başlayan bu bilgisayarların donanımını hangi parçalar oluşturuyor?

bilgisayar donanim parçalari

İşte Bilgisayar Donanımları

Ekran, yapılan tüm işlemlerde görüntünün alınmasını sağlayan en önemli elemandır. Analog kontrole sahip olanlarda ayarlar, ayar düğmeleriyle yapılırken yeni monitörlerde basit +/- komutları ile yapılmaktadır. Pek çok uygulama için yeterli olan 15 inç dışında daha kapsamlı çalışmalarda ekran boyutunun artması gerekebilir.

monitör ve ekran

Klavye, üzerinde taşıdığı harf, sayı ve komut tuşları ile bilgisayarda yazılı işlemlerin yapılmasını sağlar. F ve Q olmak üzere iki ayrı tipi bulunmaktadır.

Klavye ve fare (mause)

Fare, adını şekil açısından benzerlik taşıdığı için almıştır. Fare imlecin ekran üzerinde hareketini sağlarken dosya ve uygulamaların açılmasında yardımcı olur.

Ana kart, bilgisayarlarda ana işlevleri tamamlayan birimlerden birisi olan ana kart, diğer kart birimlerinin ana karta bağlı olarak çalışmasını sağlar. Bu çalışma sırasında ana kart üzerinde bulunan yuvalar kullanılmaktadır.

Ana kart - anakart

İşlemci, ana kart üzerinde yer alan tüm işlemler ve kontrollerin gerçekleştirildiği bölümdür. İşlemci özellikleri bilgisayar hızı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir.

İşlemci

Bellek, ana kart üzerinde yer alan bilgisayarda işlem yapılırken geçici olarak verilerin depolanması amacıyla kullanılan birimlerdir.

Bellek - ram

Diğer bilgisayar donanım parçaları ise ekran kartı, ses kartı, güç kaynağı, sabit disk, CD/DVD yazıcı ve okuyucu, modem ve ağ kartı olarak sıralanabilir.

Ekran kartı, görüntünün monitöre yani ekrana aktarılmasını sağlar.

Ses kartı, seslerin bilgisayar üzerinde ses birimleri olan hoparlörlere aktarılmasını sağlar.

Güç kaynağı, bilgisayar için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Sabit disk, bilgisayardaki verilen depolandığı ve saklandığı birimlerdir.

CD/DVD yazıcı ve okuyucu, bilgisayar üzerinde CD ve DVD’lerin okunmasını ve bunlara içeriklerin yazılmasını sağlar.

Modem, bilgisayarın internete bağlanmasını sağlayan cihazdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Bilgisayar Donanım Parçaları Nelerdir? (Resimli Anlatım)” İçin 18 Cevap

Bilgisayar Donanım Parçaları Nelerdir? (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.