Bilgisayar Güç Kaynağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarın çalışmasını sağlayan en önemli elemanlardan birisi olan güç kaynağının, ne işe yaradığına ve çalışma prensibine kısaca göz atalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Güç Kaynağı Nedir?

Bilgisayar bileşenleri içerisinde pek fazla göze batmayan ancak bilgisayarın çalışması için oldukça önemli olan güç kaynağı, sistem ya da düzenek içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanabilmesi için kullanılan genel bir ifadedir. Bilgisayarlarda kullanılan güç kaynağı ise çoğunlukla metal kasa içerisine yerleştirilmiş olan, transformatör ya da elektronik devreler bulunduran parçalardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Güç Kaynağı Ne İşe Yarar?

Bilgisayar güç kaynağı, bilgisayarın çalışması için ihtiyaç duyulan enerjiyi farklı gerilim değerlerinde doğru akım ile sağlayan donanımdır. Normal bilgisayarlarda kullanılan güç kaynakları 300 – 600 Watt’lık güçlere sahiptir ve çoğunlukla pahalı bileşenler içeren kaynak ya da parçalar kullanılmamaktadır.

bilgisayar güç kaynağı

Bilgisayar güç kaynakları +3,3 V, +5 V, +12 V, -12 V, -5 V gibi gerilimleri aynı anda belirli sapma aralığında üretim yapacak şekilde oluşturulmaktadır. Bir anlamda bu kaynaklar – donanımlar prizden alınan elektriği, bilgisayarda bulunan ve farklı enerji değerlerine gereksinim duyan donanımlara uygun değerler altında aktarmaktadır. Yeni bir bilgisayar satın alacağınızda ya da parçaları toplayarak bir kasa oluşturacağınızda, donanımların ne kadarlık bir güç kaynağına ihtiyaç duyacağını bilmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Bilgisayar Güç Kaynağı Nedir? Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.