Bilgisayar Performansını Artırma Yolları (Resimli Anlatım)

Bilgisayarınızın daha hızlı, sorunsuz ve hata vermeden çalışmasını istiyorsanız bilgisayarınızın performansını nasıl artıracağınızı öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınızı Hızlandırın

Windows, bugün en fazla kullanılan işletim sistemi olarak öne çıkmaktadır. Özellikle Windows XP ile yakalanan başarı, Windows 7 ve 8 gibi sürümlerle devam ettirilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Elbette her sürümün kendine özgü bazı avantajları ve dezavantajları olsa da her yeni işletim sisteminde çok daha kararlı ve hızlı bir yapılanmanın olduğunu görüyoruz. Ancak her halükarda yavaşlayan bilgisayarını hızlandırmak için bazı önlemler almak gerekebiliyor.

Bilgisayar Performansı Nasıl Artırılır?

İlk olarak BIOS üzerinde bazı temel ayarları yapılandırmamız gerekiyor. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Delete ya da F2 tuşlarıyla BIOS – Boot menüsüne girin. Burada First Boot Device kısmını bulun ve işletim sisteminin kurulu olduğu hard diski seçerek kaydedin. Bu işlem ile bilgisayarınız doğrudan Hard Diski okuyarak çalışmaya başlayacaktır.

bios-ayarlari-

Windows 8’den önceki sürümlerde başlangıçta açılan programları MsConfig ya da Ccleaner gibi programlarla sonlandırabiliyorduk. Fakat Windows 8 ile birlikte doğrudan görev yöneticisi üzerinde Başlangıç programlarından dilediğinizi sonlandırabilirsiniz. Görev çubuğu üzerinde sağ tıklayıp “Görev Yöneticisi” seçeneğine tıklayın yada Ctrl+Alt+Delete kısayolu ile Görev Yöneticisi seçeneğini görüntüleyin.

başlangic-ayari

Bugün kullanımı neredeyse sona eren Floppy Diski kaldırmak ya da BIOS üzerinden iptal etmek yararlı olacaktır. BIOS üzerinde Floppy Diski bularak Disable yapmanız yeterlidir. Ancak daha kalıcı bir çözüm için disk yuvasını tamamen sökebilirsiniz.

flopp-iptal

Güvenlik yazılımları, internete bağlı olan bir bilgisayarda dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı son derece önemli bir görev üstlenmektedir. Bu açıdan hem Windows hem de harici olarak kullandığınız yazılımları sürekli güncel tutmaya özen gösterin.

En İyi Güvenlik Programları

Ücretsiz zararlı yazılımları temizleme ve korunma programlarını kullanın;

avast! Free Antivirus
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
AVG AntiVirus Free Edition
Türkçe ve Ücretsiz Virüs ve Zararlı Yazılımlardan Koruma Programı
Avira Free Antivirus
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı
Microsoft Security Essentials
Türkçe ve Ücretsiz Antivirüs Programı

Ücretli antivirüs programlarından en iyilerini de deneyin;

Norton 360
Kapsamlı Antivirüs Programı
Kaspersky Anti-Virus
Türkçe Bilgisayar İçin Antivirüs Programı
AVG AntiVirus 2015
Gelişmiş AntiVirüs Programı
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Bilgisayar Performansını Artırma Yolları (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.