Bilim Adamları Yatırımcıları Sevindirecek Bir Algoritma Geliştirdiler

Geliştirilen matematiksel model (algoritma) ile yatırımcılar doğru tahminlerle daha fazla kazanabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Matematiksel Model İle Yatırımcılar Kazanabilir

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) bilim adamları, yatırımcıların büyük gelir eldeedebileckeleri bir algoritma geliştirdiler. Hazırladıkları bu matematiksel model ile yatırımcıların yüzleri gülebilir. Bilim adamları ilk olarak3 kaynaktan bilgiler toplamışlar. 1981 ile 2016 yılları arasında Crunchbase ve Pitchbook veritabanlarındaki 83.000 şirketin yatırım ve halka arz verileri toplanmış. LinkedIn sosyal ağından elde edilen bilgiler sayesinde ise önceki iki kaynaktan derlenmiş bilgilerle, bu şirket kurucuları, çalışanlarının tecrübeleri ve eğitimleri karşılaştırıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Yatırımcılar İçin Yapay Zeka Modeli

Daha sonra araştırmacılar yapay zeka sayesinde matematiksel model hazırladı ve onu somut yıllar üzere kontrol ettiler. Test aşamasına belli yıllarda kurulan şirketler girdi. Algoritmanın öğretisi için ise belirli yıldan önceki süreçte tesis edilmiş şirketlerin verileri dahil edildi. Bu verilere dayanarak ve geçmişte diğer şirketlerin başarıları ile karşılaştırarak algoritma, her bir şirket için yatırımcıya çıkış ihtimalini hesaplıyor.

Bilim adamları sırayla algoritmaya göre ani yükseliş ihtimaline sahip şirketlerin portföylerini bir araya getiriyor. Bilim adamlarının, algoritma aracılığıyla topladıkları 2011 (sol tablo) ve 2012 yılı (sağ tablo) şirketler portfötleri.

Sonuçta elde edilen matematiksel model sayesinde hatta önde gelen fonların etkili yöntemlerini geride bırakan portföyleri toplamak mümkün oldu. 5 ve 10 şirketten oluşan portfötler halinde onlardan %60’ı kendi yatırımcılarına çıkış imkanı verdi. Bunu ayrıca başlangıç portföyüne dahil edilmiş gerçek gelecek hakkındaki bilgiler de kanıtlamaktadır. Bununla beraber algoritma, başarılı başlangıçların hangi özelliklere sahip olduklarını da ortaya koydu.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Bilim Adamları Yatırımcıları Sevindirecek Bir Algoritma Geliştirdiler İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.