Chrome’da Okuma Modu Nasıl Etkinleştirilir (Android)?

Android telefonunuzda çok fazla makale ve benzeri yazılar okuyorsanız o zaman Chrome okuma modunu mutlaka deneyin. Zira uzun vadede gözlerinizde rahatsızlık olabilir. Detaylar yazımızda…

Sponsorlu Bağlantılar

Chrome Gizli Okuma Modu Etkinleştirme

Google Chrome, Android cihazların çoğunda varsayılan web tarayıcısı haline geldi. Çoğu kullanıcı bu özelliğin farkında değil. Ama bunun bir zararı yok hatta faydası var. Bunlardan birisi de tarayıcının gizli okuma modu. Bu mod, web sayfalarını optimize eder ve kullanıcılar için daha iyi bir okuma deneyimi sağlar. Kısa bir süre önce Oneplus, Oneplus 5’de benzer bir okuma modu tanıttı. İnternette gezinmek veya okumak için çok zaman harcayan hevesli bir Chrome kullanıcısıysanız bu özelliği mutlaka kullanın. Nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Mavi Işık Nedir?

Öncelikle mavi ışık tabirinin ne anlama geldiğini anlatmaya çalışalım. Akıllı telefon ekranları parlak mavi ışık yayar ki onları günün en güneşli saatlerinde bile görebilirsiniz. Mavi ışık, Retina’ya zarar veren ve gece uykuya dalmaya veya uyku bozukluğuna ve uykusuzluğa neden olan zararlı bir ışıktır. Akıllı telefonu sık sık kullanırsanız, mavi ışık katarakt hastalığına dahi yol açabilir.

Gece, beyniniz o ışıktan şaşkına döner, çünkü güneşin parlaklığını taklit eder. Bu beynin melatonini üretmesini durdurmasına neden olur, vücudunuza “uyumak için zaman” ipuçları veren bir hormondur. Bu nedenle, akıllı telefon ışığı uyku döngüsünü bozarak, düşme ve uykuda kalmayı zorlaştırır ve potansiyel olarak hayatınız boyunca ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Yalnız bahsedeceğimiz etkinleştirmeyi yapabilmeniz için Android cihazınızın işletim sisteminin Android 4.2.2 veya daha üzeri sürüme ve Google Chrome Tarayıcının son sürümünün sahip olmanız gerekir.

Chrome Web Tarayıcıda Okuma Modunu Etkinleştirme

  • Cihazınıza Chrome tarayıcı yükleyin veya açın
  • Url kutusuna aşağıdaki URL’yi kopyalayıp yapıştırın: chrome://flags/
  • Şimdi, geliştirme aşamasında olan birkaç gizli seçeneği görebilirsiniz.
  • Sağ üstteki üç noktalı çubuğa dokunun ve ‘Sayfada Bul’ seçeneğine dokunun.

  • Şimdi, arama kutusuna “Reader mode triggering” yazıp arama yapın.
  • Şimdi Okuyucu modu seçenekleri “Default, With article structured markup, Appears to be an article, Always, Never” şeklindedir. Siz “Appears to be article yada Always seçeneklerinden birisini seçin.

  • Chrome tarayıcıyı yeniden başlatın.
  • Tarayıcıyı tekrar başlattıktan sonra, tarayıcınızın altında “Make Page Mobile friendly” seçeneğini bulabilirsiniz.
  • Seçeneği seçin ve sayfayı optimize ederek okuyucuyu güler yüzlü hale getirir.
  • Toplamda üç seçenek mevcut olmasına rağmen, yalnızca Her zaman için iyi çalıştığı bildiriliyor. Yani “Her zaman” önerilir, ancak diğer iki seçeneği de deneyebilirsiniz.

Okuma Modunu Etkinleştirmenin Alternatif Yöntemleri

Kullanıcılar, mevcut ışıklara bağlı olarak otomatik olarak ekran tonunu ayarlayabilen üçüncü taraf uygulamaları deneyebilir (veya) geliştirici seçeneklerinden tek renkli modu etkinleştirmek gibi alternatifler de deneyebilirler. Bu uygulamalar mavi ışığı filtreleyerek göz yorgunluğunu azaltmada oldukça yararlı olabilir.

Mavi ışık filtresi – Gece modu Uygulaması

Mavi ışığı azaltma, ayarlanabilir Mavi ışık filtresi, güç tasarrufu, basit ve kolay, otomatik ayarlama için göz koruma modu gibi önemli özellikleri var.

Mavi Işık Filtresi – Gece Modu Uygulaması İndir

Reading Mode Uygulaması

Reading Mode, her şeyi ayarlar ve Android cihazınızı kullanıcıların okumaya odaklanabilmesi için kolay okunmasını sağlar. BlueLight filtresi, Minimum Parlaklık modu, Diğer uygulamaları kullanırken otomatik Okuma Modunu duraklatma, Okuma modundayken ekranın uyku zamanaşımını otomatik arttırma, Okuma modunda Zil / Bildirim hacmini düşük / sessiz olarak ayarlama, Okuma modunu kapatarak tek bir tıklamayla orijinal ayarlarına geri dönme gibi bir çok özellikleri vardır.

Reading Mode Uygulaması İndir

Eye Protect Blue Light Filter Uygulaması

Doğal görünümlü filtre efektleri, Filtre mukavemeti ve renk tonu ayarlanabilme, açılışta otomatik olarak uygulama, basit arayüz ve minimum depolama alanı gibi kullanışlı özelliklere sahip.

ÖNEMLİ; Mavi Işık, uzun vadede mutlaka gözlerinizi etkileyecektir. Karanlıkta veya geceleri durdurmak daha iyi. Çok fazla bilgisayar kullanan biri iseniz, sizin için Flux App’ı kurmak daha iyi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Chrome’da Okuma Modu Nasıl Etkinleştirilir (Android)? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.