Dizüstü Bilgisayarları (Laptop) Ateş Topu Olmaktan Kurtarın

Sıcak yaz günlerinde dizüstü bilgisayarınızın sıcaktan zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Nasıl mı?

Sponsorlu Bağlantılar

Laptopunuz Yanmasın

Son yıllarda artık yazları inanılmaz derece sıcak geçiyor. Bizler insan olarak bir şekilde serinlemenin yolunu buluyoruz ama aynı durum teknolojik cihazlar içni geçerli değil. Bunlardan birisi de şüphesiz laptoplar. Eğer dizüstü bilgisayarlarımız için tedbirler almazsak birer alev topuna dönebilirler. Fakat bir takım önlemler ile bu durumun yaşanmasını önleyebilirsiniz. Peki bu nasıl oalcak?

Sponsorlu Bağlantılar

Laptop Isınmasını Engellemenin Yolları

Windows’un kontrol paneli bölümüne girerek pil simgesine tıklayın. Buradan Power Options yani Güç Seçenekleri ve sonrasında Balanced yani Dengelenmiş bölümüne ve son olarak da Cooling Method yani Soğutma Metodu bölümüne tıklayın. Burada Maksimum Perfomans (Maxiumum Performance) seçeneğini seçiyoruz. Bu durumda bilgisayarınızı soğutmak için çalışan pervaneler tam kapasite ile çalışacaktır.

Ayrıca aşağıdaki seçenekleri de yine Maksimum Perfomans yapın;

  • Pil modu; Tüm seçenekler Maksimum Perfomans
  • Ekran Kartı (GPU); Maksimum Perfomans
  • İşlemci (CPU); Maksimum Perfomans
  • PCI Express – Link State Power Management; Maksimum Perfomans

Bilgisayarınızı Prizden Çıkartın

Bazı bilgisayarlar pil ile çalışırken daha az güç tasarruf ediyor. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğmiz ayaları yaptıktan sonra laptopunuzu prizden çıkarıp pil ile çalıştırın.

Masada Çalışın

Önemli bir nokta ise şu; bilgisayarın soğumasını sağlayan fanlar yan ve alt taraflarda yer alır. Bu nedenle bilgisayarın sabit bir yerde durması cihazın daha çabuk soğumasını ve soğutucuların daha rahat çalışmasını sağlar. Bilgisayarı, özellikle sıcak havalarda diz üstünde ve yatakta kullanmayın. Çünkü böyle bir durumda fanlar kapanır ve sıcaklık içeride kalır.

Laptop Soğutucuları Kullanın

Notebooklar için ek soğutma altlıkları bulunmakta. Laptop soğutucu olarak isimlendirilen bu araçlar dizüstü bilgisayarınıza ekstra bir soğutma sağlayacaktır. Eğer bu şekilde laptopunuzu kullanmakta zorlanmıyorsanız mutlaka buöyle bir araç kullanın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Dizüstü Bilgisayarları (Laptop) Ateş Topu Olmaktan Kurtarın İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.