Ekran Kartı Nasıl Takılır? (Resimli Anlatım)

Bilgisayarlarımızda kullandığımız ekran kartlarının nasıl çıkarılacağını, ekran kartını nasıl takacağınızı ve ekran kartlarını değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Kartı Değiştirme

Genellikle diğer bilgisayar bileşenleri, belirli bir alanda bulunması ya da sık sık değiştirilmesi nedeniyle yardıma ihtiyaç duyulmadan takılıp çıkarılabilmektedir. Ancak ekran kartları, marka, model ve Anakart’a bağlı olarak farklı tip ya da görünümlere sahip olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Grafik performansı üzerinde doğrudan etkisi olan ekran kartınızı değiştirmek ya da yeni bir ekran kartı edinmek istiyorsanız aşağıda yer alan rehbere göz atarak, bunu nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

Ekran Kartı Nasıl Çıkarılır?

Yeni bir ekran kartı aldınız fakat hali hazırda bilgisayarınızda bulunan ekran kartını nasıl çıkaracağınızı bilmiyor musunuz? Aslında oldukça kolay olan bu işlem anakart ve bilgisayar modeline bağlı olarak biraz uzun sürebilir.

ekran kartı 1

Pek çok anakart üzerinde ekran kartının takılı bulunduğu slotlarda mandallar bulunmaktadır. RAM ve diğer bileşenlerde de yer alan bu mandallar, ekran kartının sabit durmasını ve slottan çıkmasını engellemektedir.

ekran kartı 2

Ekran kartınızı Anakart üzerinden çıkarmak istediğinizde bu mandal üzerine parmağınızla basılı tutmanız ya da mandalı kenara doğru çekerek ekran kartını çıkarmanız gerekmektedir. Ancak bu işlemi yaparken yavaş ve hassas olmanızda fayda var. Ne anakart ne de diğer bileşenlerin zarar görmesini istemeyiz.

Ekran Kartını Hangi Slota Takmalıyım?

Bugün pek çok bilgisayar – anakart üzerinde ekran kartları PCI-Express x16 slotlarına takılmaktadır. Aşağıda ki görselde de görebileceğiniz gibi renk ve boyut olarak ufak farklılıklar bulunsa da tüm bu slotlar benzer görünüme sahiptir.

ekran kartı 3

PCI-Express x16 slotlarını diğer slotlardan ayıran en önemli fark ise diğerlerine oranla daha uzun ve farklı renklere sahip olmasıdır. Yine aşağıda ki görselde göreceğiniz şekilde beyaz renklere sahip slotlar eski tip AGP kartlar için kullanılmaktadır.

ekran kartı 4

Yeni Ekran Kartını Nasıl Takmalıyım?

RAM’lerin  aksine ekran kartlarında giriş şekli ve yuvalar belli olduğu için yanlış ya da ters takma gibi bir durumunuz bulunmamaktadır.

ekran kartı 5

Kartınızı boş ve sizin için uygun olan PCI-Express slotuna, resimde göreceğiniz şekilde sarı renkli bölüm yuvaya gelecek şekilde denk getirin.

ekran kartı 6

Bağlantı kısımlarında PCI-Express slotuna tam oturması ve slota yerleşmesi önemlidir. Bu işlemi tamamladığınızda görüntü çıkışlarının kasa arkasına gelmesine de dikkat etmelisiniz.

ekran kartı 7

Güç Bağlantıları Nasıl Yapılır?

Ekran kartınızı taktıktan sonra kartın çalışması ve sizin görüntü alabilmeniz için güç bağlantılarının yapılması gerekir. Kartın arka bölümünde yer alan 6 – 8 delikli bağlantı bölümüne güç kaynağında bulunan uygun PCI bağlantılarını takmalısınız.

ekran kartı 8

Görüntü Çıkışlarını Nasıl Ayarlamalıyım?

Güç çıkışlarını tamamladıktan sonra son adıma geldiğinizde görüntü çıkışlarını ayarlamanız gerekir. DVI ve D-Sub çıkışları, tanınması basit bölümlerdir. DVI çoğunlukla beyaz rengi alırken D-Sub mavi renklere sahip olmaktadır. İlgili bölüm ve monitör bağlantısını yaptığınızda yeni ekran kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

ekran kartı 9

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Ekran Kartı Nasıl Takılır? (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.