Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Ekran kartı terimini sık sık duyarız. Peki bilgisayarlarımızda kullanmakta olduğumuz bu ekran kartları nedir ve ne işe yarar biliyor musunuz?

Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Kartı Nedir?

Geçmiş yıllarda genellikle pek çok bilgisayarda sabit ve tek marka altında sunulan, teknik özellikleri bakımından yetersiz ekran kartları kullanılmaktaydı. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçların artmasıyla birlikte artık her dönem yeni ve çok daha gelişmiş özelliklere sahip ekran kartlarının, teknoloji mağazalarında satışa sunulduğunu görüyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Oyun, iş ve diğer amaçlarla kullanılan bilgisayarlarda özelliklerine göre fiyatlandırmaya tabi tutulan ekran kartları hakkında aşağıda daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

ekran karti modeli

Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarda en önemli bileşenlerden bir diğeri olan ekran kartı, işlemcide işlenen verilerin monitöre, okuyucu tarafından anlaşılacak biçimde aktarılmasını sağlamaktadır. Bir anlamda ekran kartının işlemci ve monitör arasında köprü – iletişim görevi gördüğünü söyleyebiliriz.

Belli başlı bazı bölümlerden oluşan ekran kartlarında video çipler, ekran tarafından yansıtılması gereken görüntülerin oluşturulmasını sağlar. Yine ekran kartlarını harici olarak ISA, VLB, PCI, AGP veya PCI-Express gibi veriyollarını kullanan PC kartları ya da doğrudan Anakart’a yerleşik olarak bulmak mümkündür. Bugün kullanmış olduğumuz ekran kartlarında AMD ve Nvidia’ın hakimiyetinden söz edebiliriz.

Ayhrıca bkz: Ekran Kartı Nasıl Takılır? (Resimli Anlatım)

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Ekran Kartı Nedir? Ekran Kartı Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.