En Çok Şarj (Pil/Batarya) Bitiren Uygulamalar

Akıllı telefonunuzun şarjı hemen bitiyorsa nedeni kullandığınız uygulamalar olabilir. Hangi uygulamaların şarjını çabuk bitirdiğini ve alternatiflerini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Sponsorlu Bağlantılar

En Çok Pil (Şarj) Tüketen Uygulamalar

Günümüzde hemen hemen her Android kullanıcısı kötü pil ömrü sorunuyla boğuşuyor ve bu sorunun temel nedeni şüphesiz akıllı telefonda sürekli artan uygulamalardır. Bununla birlikte Android cihazlarda ihtiyaç duyduğunuz bir çok uygulama da mevcut. Ancak mağazada aşırı pil gücü tüketen bazı özel uygulamalar da var. Dolayısıyla bu yazımızda size aşırı pil gücünü (şarj) tüketen ve batarya performansını artırmak için cihazınızdan kaldırılabilecek 7 Android uygulamasından bahsedeceğiz. Bunlar alışveriş uygulamaları, antivirüs uygulamaları, sistem temizleme uygulamaları, hava durumu uygulamaları, veri izleme uygulamaları, Facebook ve varsayılan web tarayıcısıdır. Detaylar yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı Pil Gücü Kullanan 7 Android Uygulaması

1 – Alışveriş Uygulamaları

E-Ticaret şirketlerinin alışveriş uygulamalarında indirimler yaptığı doğru ve bu yüzden birçok Android kullanıcısı akıllı telefonlara alışveriş uygulamaları yüklemektedir. Ancak bu alışveriş uygulamaları çok fazla pil tüketiyor ve bunun yanı sıra performansı ciddi anlamda düşürdüğü diğer bir önemli gerçek. Telefonunuzun performansını artırmak konusunda ciddi iseniz ve pil ömrünü artırmak istiyorsanız bu tür alışveriş uygulamalarını telefonunuzdan kaldırmanızın zorunludur.

2 – Antivirüs Uygulamaları

Birçok Android telefonu kullanıcısı uygulamanın durumuna ve telefonun kapasitesine bakmadan akıllı telefonlarına herhangi bir antivirüs uygulaması yüklüyorlar. Üçüncü taraf antivirüs uygulamalarının daima telefonun performansını ve bataryasını etkilediği gerçeğinin farkına varın. Ve günümüzde çoğunlukla her akıllı telefon üreticisi telefonunuzu kötü amaçlı yazılımlardan koruyan ve telefon verilerinizi güvende tutan dahili bir yazılım sunmaktadır. Antivirus uygulamalarının telefon ve pil performansını neden etkilediğinin bir başka nedeni arka planda çalışmaya devam etmesidir. Bu nedenle daha fazla pil tüketir. Daha fazla pil sorunu yaşıyorsanız daha fazla pil tasarrufu yapmak ve telefon performansını artırmak için Android akıllı telefonunuzdan istenmeyen antivirüs uygulamalarını kaldırmanız gerekir.

Android İçin En İyi Ücretsiz Antivirüs Uygulamaları

3 – Sistem Temizleme Uygulamaları

Temizleme uygulamaları önemsiz dosyaları ve önbelleklerini temizleyerek telefonun performansını artırmayı vaad ediyor. Bununla birlikte bazı uygulamalar önemsiz dosyaları silmek için gerçekten kullanışlıdır ancak yine de bu uygulamaların telefonunuzun şarj ömrü için kötü olduğunu ispatlayabilirsiniz. Zaten telefon ön belleğini temizlemek için uygulamalara ihtiyacınız yok. Bunu telefon ayarlarından kolayca yapılabilirsiniz. Sadece biraz zaman almakta. Telefon önbelleğini temizlemek için “Ayarlar > Depolama > Dahili Depolama Birimi > Önbellek Verilerini Temizle” yolunu izleyin ve sonraki açılır pencerede Tamam’a dokunun.

En İyi Android Temizlik (Telefon Hızlandırma) Uygulamaları

4 – Hava Durumu Uygulamaları

Sürekli olarak hava durumunu öğrenmek için telefonunuza böyle bir uygulama yükleyebilirsiniz. ama bu hava durumu uygulamaları her zaman arka planda güncellenmekte ve bu yüzden akıllı telefonun şarjını bitirmeye devam etmekte. Dolayısıyla Android telefonunuzun şarjının daha uzun süre sürmesini istiyorsanız hava durumu uygulamalarını telefonunuzdan kaldırlmalısınız. Zaten böyle bir uygulamaya gerek de yok. Google özet akışı özelliğini kullanarak istediğiniz zaman hava durumundan haberdar olabilirsiniz.

Mobil için En İyi Hava Durumu Uygulamaları

5 – Mobil Veri (İnternet) İzleme Uygulamaları

Birçok Android kullanıcısı veri kullanımını izlemek için veri izleme uygulamalarını kullanıyor ve böylece internet verilerini aşırı kullanamıyorlar. Bu veri izleme uygulamaları her seferinde mobil internet verilerini izlemek için arka planda çalışmaya devam ediyor ve bu yüzden bu uygulamalar telefonun şarjını çabuk tüketiyorlar. Bu uygulamaları kullanmak yerine sistemin varsayılan veri izleme aracını kullanabilirsiniz. Sadece “Ayarlar > Veri Kullanımı” yolunu izleyin ve burada zaman dilimini seçerek tüm veri kullanımını kontrol edin. Hatta aşırı veri kullanımı için sınır ayarlayabilirsiniz.

6 – Facebook

Mağazadaki en popüler Android uygulamalardan biri bilindiği gibi Facebook uygulaması. Ancak bu pil tüketimini  çok fazla artırmakta. Sadece pil ömrü değil aynı zamanda telefonun performansını her geçen gün düşüren Facebook’u telefonunuzdan kaldırmanız çok daha iyi olacak. Facebook yerine çok daha az veri tüketen Facebook Lite uygulamasını da kullanabilirsiniz. Facebook Messenger uygulaması ise Facebook uygulamasıyla karşılaştırıldığında o kadar da kötü değil. Bu nedenle sohbet için Messenger’ı kullanabilirsiniz.

Facebook for Android
Android İçin Facebook Uygulaması
Facebook - BlackBerry
BlackBerry İçin Facebook Uygulaması
Facebook - iOS
iPhone, iPad ve iPod touch İçin Facebook Uygulaması
Facebook - Symbian
Nokia İçin Resmi Facebook Uygulaması
Facebook - Windows Phone
Windows Phone İçin Sosyal Medya Uygulaması
Facebook Messenger - Android
Android İçin Facebook Mesajlaşma Uygulaması
Facebook Messenger - BlackBerry
BlackBerry için Facebook Mesajlaşma Uygulaması
Facebook Messenger - iOS
iPhone, iPad ve iPod touch İçin Facebook Mesajlaşma Uygulaması
Facebook Messenger - Symbian
Nokia İçin Facebook Mesajlaşma Uygulaması
Facebook Messenger - Windows Phone
Windows Phone İçin Facebook Anlık Mesajlaşma Uygulaması

7 – Varsayılan Telefon İnternet Tarayıcısı

Akıllı telefonunuzun varsayılan web tarayıcısını kullanıyorsanız size telefonun aşırı pil gücü harcadığını söyleyeyim. Telefonunuzun varsayılan tarayıcısıyla karşılaştırıldığında oynatma mağazasında daha güçlü, hızlı ve güvenli tarayıcılar bulunur. Yani tek yapmanız gereken telefonla gelen dahili tarayıcıyı devre dışı bırakmak ve Chrome, Firefox, UC Browser Mini, CM Browser v.b. gibi oyun mağazasından başka bir iyi internet tarayıcı yüklemek çok daha iyi olur.

Sonuç

Bu 7 uygulama gerçekten akıllı telefonunuzun şarjını aşırı derecede bitirmekte. Bununla birlikte alışveriş uygulamaları, antivirüs uygulamaları, hava durumu uygulamaları, temizleme uygulamaları, veri izleme uygulamaları v.b. uygulamaların tümü kullanışlı olmasına rağmen maalesef dezavantajı büyük. Ancak tüm bu uygulamalar için alternatifler önermeye çalıştık. Yine de yukarıdaki 7 uygulamadan herhangi birinin telefonunuzda bulunması çok gerekli ise telefonunuzda kalabilir. Ancak daha uzun pil/batarya ömrü istiyorsanız bu 7 uygulamayı telefonunuzda saklamayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

En Çok Şarj (Pil/Batarya) Bitiren Uygulamalar İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.