Fifa 16 Oyuncu Talimatları (Instructions) Nasıl Yapılır?

Fifa 16 oyununda her futbolcuya ayrı talimat vererek futbolu bilerek oynayın. Detaylar haberimizde.

Sponsorlu Bağlantılar

Fifa 16 Instructions Nedir?

Fifa 16 oyununu oynayanlar birçok ayarı kendilerine göre değiştirmek istemekteler. Bunlardan birisi de oyun içi değişiklikler. Yani futbolculara varsayılan ayarların dışında talimatlar vermek. Buna da Instructions denilmektedir. Örnek olarak maç içinde her seferinde orta yapan bir kanat oyuncusuna ceza sahasına girip gol ara diyebilirsiniz, zeki oyuncularınıza zeki oynama talimatı verebilirsiniz, bir futbolcuya mevkiinden ayrılma diyebiliriz v.b. Yani her futbolcunuza kendine özgü talimatları verebilirsiniz. Bu oyunu daha eğlenceli hale getirecektir. Dolayısıyla buna futbolu bilerek oynamak denir. Peki bu ayarlar nasıl yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Fifa 16 Futbolculara Talimat Vermek

Eğer oyun ayarlarına dokunmazsanız yani değiştirmezseniz her futbolcu Fifa’nın belirlediği özellikte oynayacaktır.  Bu durum varsayılan ayarlar olarak kaydedilmiştir. Eğer bir futbolcu hakkında bilginiz yoksa ayarların varsayılan olarak kalması sizin için daha faydalı olur. Ama tanıdığınız bir futbolcuya görev değişikliği vermek isterseniz bu mümkün.

fifa 16 futbolcu talimatları

Şans Yaratma Talimatları (Chance Creation)

İçe Kat Et (Cut İnside)

Eğer bir futbolcuya içe kat et yani cut inside talimatını verirseniz bu futbolcu orta açmak yerine her fırsatta gol yapmaya çalışır ve sürekli şut çeker. Bu talimatı verebileceğiniz en iyi futbolcular C. Ronaldo, Neymar, Quaresma gibi futbolculardır.

Açıkta Kal (Stay Wide)

Bu talimat ise yukarıdaki talimatın tam tersi. Yani bir kanat oyuncusu gol aramak yerine her fırsatta orta yapar. Bu talimatı verebileceğiniz oyuncular Sterling, Markovic, Navas gibi oyunculardır.

Destek Koşuları (Support Runs)

Arkaya Koşu Yap (Get In Behind)

Bir futbolcuya bu talimatı verirseniz sürekli olarak defans arkasına koşular yapar. Dolayısıyla kontra atak yada hücum oyunu oynayanlar için ideal bir seçim. Yalnız ofsayta dikkat edin.

Kanatlara Açıl (Drift Wide)

Oyunu açmak için, oyunu daha geniş alana yaymak için kullanabileceğiniz bir talimat. Bu talimatı rakip hücumlarını artırdığı zaman verebilirsiniz.

Göbekte Kal (Stay Central)

Eğer belirli oyuncularınızın ortadan ayrılmasını istemiyorsanız o futbolcularınıza bu talimatı verebilirsiniz. Böylece bu futbolcular her ne olursa olsun göbekten ayrılmazlar. Buna en uygun oyuncular ise forvet oyuncularıdır. Yada ağır kalan ama bitirici vuruşları olan futbolculara uygun bir talimat.

Yakına Gel (Come Short)

Eğer forvet oyuncunuz pozisyon bulamıyorsa yada ileride yalnız kalıyorsa bu talimatı kullanabilirsiniz. Örneğin Pirlo gibi bir oyuncuya bu talimatı verirseniz sürekli forvete yakın oynar.

Defans desteği (Defffence Support)

İleride Kal (Stay Forward)

Eğer bir futbolcunuzun defansa gelmesini istemiyorsanız bu talimatı o futbolcuya verebilirsiniz. Böylece o futbolcu sürekli hücum oynar.

Defansa Dön (Come Back On Defence)

Adından da anlaşılacağı gibi özellikle hücum oyuncularınızın defansa yardım etmesini istiyorsanız bu talimatı verebilirsiniz. Özellikle skor avantajınız var ise.

Orta Pozisyonlarında (Support On Crosses)

Orta İçin Ceza Sahası Dışında Kal (Stay on the Edge of the Box)

Bu talimatı bir futbolcunuza verirseniz rakip ceza sahasına yapılan ortalarda ceza sahasına girmez ve ceza sahası dışında kalarak dönen toplara vurmayı bekler. Böylece dönen topları alma yüzdeniz artar.

Orta İçin Ceza Sahasına Gir (Get In The Box)

Bu talimat ise yukarıdaki talimatın tam tersi. Bu talimatı verdiğiniz futbolcu rakip ceza alanına her orta yapıldığında ceza sahasına girip kafa vurmaya çalışır.

Pozisyon Özgürlüğü (Positional Freedom)

Serbest Dolaş –(FreeRoam)

Bu talimat özellikle CAM oyuncuları için ideal bir talimattır. Bu talimat adından da anlaşılacağı gibi serbest oynatmak istediğiniz bir futbolcuya verilir. Bu futbolcu sa sahanın her yerine koşmak ister.

Sabit Kal (Stick To Position)

Bu talimat ise yukarıdaki talimatın tam tersi. Eğer bir futbolcunun mevkisinden ayrılmasını istemiyorsanız bu talimatı verin. Mesela çakılı defans yapmak istiyorsanız bütün defans oyuncularınıza bu talimatı verin.

Defans Talimatları

Ölçülü Top Kesme

Bu talimatı vereceğiniz oyuncunuzun zeki olması gerekir. Mesela bu talimatı verdiğiniz futbolcu kafaya kalkacağı zaman en uygun zamanı bekler.

Agresif Top Kesme

Bu talimatı verdiğiniz futbolcu agresif bir şekilde oynar ama faul yapma ihtimali yükselir. Bu talimatı topla çok buluşan futbolculara vermeniz daha uygundur.

Defansif Pres Talimatları

Pas Yollarını Kapat

Bu talimatı verdiğiniz futbolcu topa değil pas atılacak yerlere koşular yapmaya çalışır.

Defans Hattına Pres Yap

Bu talimatı verdiğiniz zaman oyuncunuz rakibinize yakın pres uygular. Ama bunu yaparsanız açık alanlar bırakırsınız. Böylece rakibinizin pas yapacağı alanlar oluşur.

Kaynak
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Fifa 16 Oyuncu Talimatları (Instructions) Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.