Gelecekte Robotların Yerini Alacağı Meslekler Hangileri?

Yakın gelecekte çeşitli meslek dallarında robotların çalıştığını göreceğiz. Gelecekte robotların çalışacağı mesleklerden bazılarını sizler için sıralıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

En Büyük Rakibimiz Robotlar

Teknolojinin hızlı gelişimiyle birlikte bugün pek çok alanda yapay zeka ürünü olan araçlar kullanılmaya başlandı. Akıllı evler, taşıtlar ve gözlüklerden sonra daha büyük boyutlarda robotların insan hayatını kolaylaştırması için kullanılması düşünülüyor. Bilim kurgu filmlerine konu olan ve dünyayı istila edeceğine inanılan robotlar, Hawking’in de belirttiği şekilde yakın bir gelecekte insan ırkına egemen olabilir. Aşağıda gelecekte robotların yerini alacağı mesleklerden bazılarını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Aktör Robotlar

Geçtiğimiz yıl REPLIEE S1 adı verilen bir robot, Kafka’nın ünlü romanı olan Dönüşüm‘den uyarlama bir oyunda yer aldı. Aktörler için  bin bir eziyet sonucunda elde edilen rollerin bir robotun yapay zekasıyla elde edilmesi can sıkıcı olacaktır.

aktör robotlar

Pilot Robot

Bugün kullanılan uçaklarda bir oto pilot sistemi yer alsa da henüz eli, kolu olan bir robot bulunmuyor. Fakat yakın bir gelecekte oto pilotlara bir görünüm kazandırılarak pilotların işini kaybetmesine neden olunabilir.

pilot robotlar

Öğretmen Robot

Amerika’da bazı eyaletlerde kullanılmaya başlayan öğretici robotlar, çocukların eğlenerek öğrenmesini ve konuları daha iyi kavramasını sağlıyor. Henüz öğretmenlerin işini elinden alabilecek konuma gelmeseler de gelecekte daha aktif bir rol alacakları bilinen bir gerçek.

öğretmen robotlar

Satış Temsilcisi Robot

Özellikle duyguları algılayabilen ve bunları yorumlayarak hareket eden robot fikri oldukça popüler bir fikir olarak görünüyor. Bir robotun tüm duygularınızı algılayabildiği ve buna göre satış stratejisi geliştirdiğini düşünün. Pek kaçma şansınız olmayacak gibi görünüyor.

satış temsilcisi robot

Temizlikçi Robot

ABD’de bazı bölgelerde kullanılmaya başlanan bu robotlar özellikle hijyenin önemli olduğu alanlarda bakteri ve küfleri UV ışınları ile yok edebiliyor.

temizlikçi robot

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Gelecekte Robotların Yerini Alacağı Meslekler Hangileri? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.