GIF Nedir? GIF Ne İşe Yarar?

Bazı resimler GIF formatındadır ve internet ortamında sık sık bu GIF formatlı resimlere denk gelmektesiniz. Hareketli resimlerin formatı olan GIF formatı ne demekmiş öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

GIF Hakkında Bilgi

Sosyal medyada ve diğer internet sitelerinde sıklıkla duyduğumuz GIF, Grafik Değiştirme Biçimi olarak tanımlanmakla birlikte Graphics Interchange Format’in bir kısaltmasıdır. Daha açık bir ifade ile sayısal resim saklama biçimi olan GIF, kayıpsız sıkıştırma kullanılarak 8 Bit renge kadar destek sunmaktadır. GIF, bugün JPEG ile birlikte en yaygın resim saklama biçimlerinden biri olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

GIF Kullanımı – Detayları

Pek çok internet sitesinde, bloglarda sıklıkla gördüğümüz GIF, grafiklerin saklanması konusunda son derece sorunsuz görüntü sunar. Bir film sahnesinde ya da beğendiğiniz herhangi bir klipte, birden fazla sahneyi GIF formatı altında görüntüleyebilirsiniz. 256 renge kadar destek vermesi ve tek renk için saydamlık sunması, JPEG’le birlikte en yaygın kullanılan formatlar arasında girmesini sağlamıştır.

gif

GIF formatı ile oluşturulacak animasyonlar, düşük ve küçük çözünürlüklere sahip filmler için kullanılabilmektedir. Ancak sahip olduğu 256 renk sınırlaması nedeniyle GIF formatının fotoğrafçılık için kullanılamayacağı bilinmektedir. Dijital fotoğrafçılıkta görüntü dosyaları çoğunlukla TIFF, RAW ve JPEG gibi formatlar arasında tercih edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

GIF Nedir? GIF Ne İşe Yarar? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.