Google Earth Rakım Bulma ve Ayarlama (Resimli ve Videolu Anlatım)

Google Earth üzerinden bir yerin deniz seviyesinden olan yüksekliğini yani rakımını hesaplayabilirsiniz. Google Earth’de rakımı nasıl bulacağınızı anlatıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Google Earth Rakım Ayarları

Ücretsiz olarak sunulan ve oldukça gelişmiş özelliklere sahip Google uygulamalarından birisi olan Google Earth üzerinde yalnızca mevcut harita birimlerini değil aynı zamanda rakım gibi temel özellikleri de görüntüleyebilirsiniz. Rakım ayarlarına ulaşmak için “Yer İşareti/Klasörü Düzenle” üzerinden Rakım sekmesini açabilirsiniz. Rakım değerlerini tek bir öğe ya da paylaşılan stiller için kullanabileceğiniz gibi farklı rakım değerlerini karşılaştırmak içinde kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Google Earth Rakım Bulma ve Ayarlama

Rakım ayarlarını yapılandırmak için üç ayrı seçenek kullanabilirsiniz. Yere bağlı ayarlarda varsayılan olarak tüm klasör ve yer işaretleri bu seçeneğe göre ayarlanmaktadır. Seçenek üzerinde rakım yere kilitlendiğinde rakım için yükseklik değerlerine izin verilmemektedir. Bu ayar, arazinin açık ve kapalı olmasına bakılmaksızın dünyaya sabitlenmesini sağlar.

Yere göre seçeneği belirlendiğinde yer işaretinin rakımı görüntünün yerden gerçek yüksekliğine göre yapılmaktadır. Örneğin İtalya’da Venedik’teki yer işaretinin rakımı 9 olarak ayarlandığında Venedik deniz seviyesinin üzerinde olacağı için yer işaretinin yüksekliği 9 metre olacaktır.

google rakım ayarları 1

Mutlak seçeneği belirlendiğinde yer işaretinin rakımı deniz seviyesine göre ayarlanmaktadır. Örneğin bir üstte yer  alan örnekte rakım 9 metrede tutulup rakım türü mutlak olarak ayarlanırsa simge görünmez hale gelecektir.

google rakım ayarları 2

Google Earth İndirin;

Google Earth
Türkçe ve Ücretsiz Dünyayı Bilgisayardan Gezme, Keşfetme Programı

Google Earth Yükseklik Ölçümü Video

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Google Earth Rakım Bulma ve Ayarlama (Resimli ve Videolu Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.