Herkes İçin Uzaya Ücretsiz Seyahat İmkanı

Artık zengin veya ayrıcalıklı insanlar değil normal vatandaşlarda uzaya gidebilecekler. Hemde ücretsiz olarak. Nasıl mı? Detaylar yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Space for Humanity, Sıradan İnsanları Ücretsiz Uzaya Gönderecek

Space for Humanity şirketine göre sadece bilim adamları, askerler ve zengin insanlar değil aynı zamanda sıradan insanlar da uzaya gidebilmeli. Sıradan insanları ücretsiz şekilde uzaya göndermek için bu şirket, anonim yatırımcılardan tam 10 milyon dolar para toplamış. Şimdiye kadar uzaya sadece 536 insan gitmiş ve onların arasında ise gelişmiş ülkelerden olan önemli temsilciler mevcut. ABD’li yatırımcı Dylan Taylor, bu durumu değiştirmek istiyor ve uzayda yer çekimsiz hissini sıradan insanlara da yaşatmak niyetinde.

Sponsorlu Bağlantılar

Bunun için şirket, Space for Humanity adlı örgütü kurdu. Bu kurum sırayla 10.000 insanı ücretsiz şekilde uzaya gönderecek. Kurum bu işte gönüllü olacak kişileri kendi sitesinde seçmeye başladı. Projede temel fikir, çeşitli sosyolojik, emlak, kültürel ve milli gruplardan insanları bir araya toplamak. Uzayda olacak insanlar bu konuda deneyimlerini ve duygularını diğer insanlara aktarabilecekler. Taylor şunları kaydetti; “Biz uzaya, bunu kendine organize edebilen zengin insanları göndermek niyetinde değiliz. Bu insanlar uzayda iken ve Dünya’ya döndükleri zaman, uzayda geçirdikleri tecrübe ve hisler hakkında konuşuyorlar.

Aynı anda ise New Delhi’de yaşayan ve günde 1 Dolar kazanan herhangi bir Hintli, uzaya uçmuş kişinin sevincini aynı oranda yaşayabilmiyor. Fakat uzaya arkadaşı, iş arkadaşı ya da komşusu giderse, o zaman bu tür olay sıradan insanlara daha çok ilham verecek”.

Nasıl Gideleceği Konusunda Karar Verilmedi Ama Kriterler Belli

Space for Humanity, insanları uzaya hangi yöntemle göndereceği konusunda henüz nihai bir karara varamadı. Taylor bu konuda ise şunları belirtti; “Bizim için uçak gemisinin türü önemli değildir. En önemlisi onun güvenliği, insanları güvenilirliği ve ekonomik açıdan elverişli olmasıdır”. Söz konusu örgüt artık anonim yatırımcılardan 10 milyon dolar para toplamış. Bu malzeme ilk turistlerin uzaya gönderilmesi için harcanacak. Taylor’a göre bu türde görevler diğer zengin insanların dikkatlerini çekmeye yardımcı olacaktır. Böylece, bir sonraki göreb için daha yüksek miktarda malzeme toplamak mümkün olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Herkes İçin Uzaya Ücretsiz Seyahat İmkanı İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.