HomePod, Google Home ve Amazon Echo Karşılaştırma

Evdeki sesli asistan alanında lider olan Google ve Amazon’a artık Apple’da dahil oldu. HomePod isimli bu cihaz, Google Home ve Amazon Echo’dan iyi mi? Detaylar yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni HomePod, Google Home ve Amazon Echo arasında, cihazlar arasında bir karar vermek zor olabilir. Peki fark nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Önce ilk olarak Bir HomePod nedir?

Apple’ın uzun süredir söylentileri bulunan, Wi-Fi bağlantılı akıllı hoparlör. Apple, HomePod’u evdeki en iyi dinleme cihazı olarak konumlandırıyor. Aynı zamanda Siri ile birlikte geliyor. “Hey, Siri” uyandırma ifadesini kullanın ve Siri’nin yapabileceği her şeyi yapın. HomeKit özellikli aksesuarlarınızı kontrol edebilir, müziğin ve diğer içeriği cihazın mükemmel hoparlörleri ile dinleyebilir, süre ölçerleri ve hatırlatıcıları ayarlayabilir, takviminizi kontrol edebilir, mesaj gönderebilir v.b.

HomePod Tanıtım Videosu

HomePod, Amazon Echo ve Google Home gibi akıllı bir hoparlör mü?

Tam olarak akıllı bir hoparlör değil. Apple’ın ses kalitesine odaklanması nedeniyle, Sony’nin kablosuz hoparlörleriyle karşılaştırmak daha muhtemeldir. Yedi ışın oluşturan tiz hoparlör, bir adet 4 inçlik Apple tipi woofer ve altı mikrofonlu bir dizi. Aynı zamanda Apple’ın A8 çipinde de çalışır. Apple’ın “Mekansal Farkındalık” dediği şeyleri kullanarak, ışın oluşturan tiz hoparlörleri ve woofer, içinde bulunduğunuz her yerde sanal çevre sesi sağlamak için birlikte çalışır. HomePod odayı “tarar” ve onun tweeter / woofer sistemini buna göre ayarlayarak mümkün olan en iyi ses.

Amazon Echo ve Google Home’u nasıl karşılaştırabiliriz?

Amazon Echo’nun tek bir 2 inçlik tiz hoparlörü ve tek bir 2,5 inçlik woofer’ı vardır. HomePod gibi, yedi adet dahili, ışın oluşturucu mikrofon da sundu. Echo’nun tweeter’ı ve woofer’ı beam oluşturma teknolojisine sahip değil.

Google Home, 2 inçlik tam kapsamlı bir sürücüye sahiptir. İki adet kiriş oluşturan mikrofon içerir. Google, komutları daha iyi anlamak için makine öğrenme ve sinir ağlarını kullandığını söylüyor. Dolayısıyla HomePod kesinlikle Amazon Echo ve Google Home’dan daha iyi geliyor.

Google Home, Amazon Echo ve HomePod Bazı Karşılaştırmalar

Yayın Akışı (Streaming)

 • Google Home: Chromecast, desteklenen uygulamalarda (Bluetooth’un yakında akışı gelecektir) ve cihazdaki Wi-Fi akışıyla akış yaşıyor
 • Amazon Echo: Bluetooth akışı ve cihazdaki Wi-Fi akışı
 • HomePod: Desteklenen cihazlardan (iPhone ve iPad gibi) gelen Apple Müzik ve AirPlay 2 ses cihazında cihazdan aktarma.

Entegre müzik hizmetleri

 • Google Home: Pandora, YouTube Müzik, Google Play Müzik, Spotify
 • Amazon Echo: Amazon Müzik Sınırsız, Spotify, Pandora, iHeartRadio, TuneIn
 • HomePod: Apple Müzik

HomePod, GoogleHome ve Amazon Echo ile karşılaştırıldığında, entegre müzik hizmetleri hakkında biraz aydınlık görünüyor. AirPlay 2 ile HomePod’a akış yapabileceğinizi unutmayın; böylece diğer ses hizmetlerini AirPlay 2 desteği sundukları sürece dinleyebilirsiniz.

HomePod: Evdeki Sesli Asistan

HomePod’da tam Siri desteği bekleyebilirsiniz. Hoparlör (evdeki iPad’ler ve Apple TV’ler gibi) bir Ev hub’ı görevi görür ve HomeKit özellikli ışıklarınızı ve aksesuarlarınızı kontrol etmenize izin verir. Kesinlikle, HomePod’un yalnızca HomeKit özellikli aksesuarlarını kontrol edeceğini belirtmek gerekir; “Apple HomeKit ile çalışır” rozetini kaybeden aksesuarlarınız varsa, farklı bir akıllı asistana ihtiyacınız olacaktır.

Akıllı ev entegrasyonu söz konusu olduğunda, Amazon Echo ve Google Home düzenli olarak başabaş gidiyorlar. Amazon’un Alexa ve Google Asistanları, bağlı olan tüm ev ürünlerinin bir bölümünü güçlendirebilir. Hem Amazon Echo hem de Google Home, proaktiflik diye bir şey öneriyor. Amazon Echo, gövdesinin üstündeki LED halkasını aydınlatarak size çevre bildirimleri gönderebilir ve Google Home, dört LED ışığının hızlı bir titreşimle aynı şeyi yapabilir. Gecikmeli uçuşlar, hatırlatıcılar, yaklaşan randevular, özellikle tüylü trafik bildirimleri alacaksınız. Apple, WWDC’de HomePod için proaktif özelliklerden söz etmedi ancak cihaz Aralık ayında piyasaya çıktığında yeni özellikler duyurabildi.

Amazon Echo, Google Home ve HomePod Fiyat Karşılaştırması

 • Google Home: 129.99 Dolar
 • Amazon Echo: 179.99 Dolar
 • Amazon Echo Dot: 49.99 Dolar
 • Amazon Echo Show: 229.99 Dolar
 • Apple HomePod: 349 Dolar

Sonuç – Hangisi Daha İyi

Müzik dinlemede büyüksünüz ve Apple tarafından üretilen, Wi-Fi bağlantılı akıllı hoparlör istiyorsanız, Apple’ın HomePod’u muhtemelen sizin için mükemmel olacak. Sonos’un sunduğu sesle karşılaştırılabilir ancak akıllı asistanlardan daha az kablosuz hoparlörler 199 $ – 499 $ aralığındadır. Dolayısıyla HomePod orada hoş bir mekana hitap ediyor.

Bir ev içi müzik dinleme cihazı arıyorsanız (veya mükemmel ses kalitesiyle ilgilenmiyorsanız (ya da evinizde bir akıllı asistan sahibi olduğunuzda olduğu gibi müzik dinlemekle pek ilgilenmiyorsanız)) , HomePod sizin için olmayabilir. Amazon Echo harika gelmiyor, ama muhteşem bir ses kontrollü akıllı cihaz. Google Home daha iyi ses çıkarır ve Google Assistant’ın tüm gücünü sunar. Her ikisi birden fazla müzik ve ses akışı seçeneği ve proaktif bildirim sunar. Apple, HomePod piyasaya sürüldüğünde ve Aralık ayında daha fazla asistan odaklı özellik eklemediği sürece, evrensel olarak en çekici hoparlör asistanı olan Echo ve Home’u tercih ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

HomePod, Google Home ve Amazon Echo Karşılaştırma İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.