iOS 11 Kullanmadığınız Uygulamaları Durduracak

Artık arka planda çalışan konum bildiren uygulamalar iOS 11 ile kapatılacak. Ayrıca size seçme hakkı da sunulmakta. Detaylar yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Arka Planda Çalışan Uygulamalar Kapatılacak

Her hareketinizi izleyen uygulamalardan bıktınız mı? Apple’ın beklenen iOS 11 sürümü, umarım size çok fazla ihtiyaç duyulan huzuru verecektir. WWDC 2017 açılış notunda Tim Cook ve ekibi, yeni ve güncellenmiş cihazlar serisini gösterdi ve dünyaya, yeni mobil işletim sistemi iOS 11’in harikalarına bir göz attı. Neyse ki, gizlilik bilincine sahip kullanıcılar için, iOS 11 geliştirici önizlemesinde bulunan yeni bir özellik, kullanıcılara tüm uygulamalar için konum erişimini denetleme imkanı veriyor gibi görünüyor (Uber dahil, Daha önce bir gezinti sona erdikten sonra kullanıcıların konum bilgilerini toplayan ve uygulamayı artık kullanmıyorlar).

Sponsorlu Bağlantılar

Uber Dahil Konum Bilgilerinize Ulaşılamayacak

iOS 11 ile kullanıcılar, Ayarlar uygulamasındaki Gizlilik sekmesine gidip Uber gibi konum merkezli uygulamalar için konum erişimine ne sıklıkta izin verileceğini “Konum Hizmetleri”den yönetebilecekler. Kullanıcıların şimdi konum erişimini “Hiçbir zaman (never)”, “Daima (always)” veya yalnızca “Uygulamayı Kullanırken (while using the app)” seçeneklerinden birisi seçebilecekleri görülüyor.

Şu anda, iOS 10.3.2’de kullanıcılar, yalnızca uygulamaları kullanırken Uber’de konum erişmesine izin verme seçeneğine sahip değiller. Bu, geçmişte bir çok tartışmaya neden olmuştur. Kullanıcılar Uber’in yerini izlemediğinden emin olmak istiyorsa, uygulamayı kapattıktan sonra elle “Hiçbir zaman” a geçmek zorunda kalacaklardı. Aksi takdirde, yer hizmetleri, arka planda çalışmaya devam ederdi; Birçok kişi tarafından bir “Twitter anı” oluşturulduğu için “ürkütücü” olarak nitelendirilen bir özellik.

iOS 11’de Joe Duvall tarafından hazırlanan bir tarayıcıya göre Uber uygulaması, kullanıcılara “Uygulamayı Kullanırken” seçeneğini seçtikleri takdirde uygulama arka planda çalışırken çalışmayabilir diye uyarıyor. En azından daha fazla mahremiyet kazanırlar ve umarım pil ömründen tasarruf etmiş olurlar. Birkaç şanslı geliştiricinin bu güncellemeye erişebilmesine rağmen, iOS için resmi genel beta sürümü birkaç hafta daha kullanılamayacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

iOS 11 Kullanmadığınız Uygulamaları Durduracak İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.