iOS 11’in En Önemli Özelliği “Araba Sürerken Rahatsız Etmeyin” Özelliği

Apple, “Araba Sürerken Rahatsız Etmeyin” özelliği ile direksiyon başında telefon kullanımından kaynaklanan kazaların önüne geçmek istiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

iOS 11’de “Do Not Disturb While Driving” Özelliği

Apple’ın iOS’un bir sonraki sürümünü sunmasından bu yana sadece birkaç gün geçti ve halen sabırsızlıkla beklenecek çok şey var. Mesajlardaki daha akıllı bir Siri ve Apple Pay gibi bir seçim çerçevesi özellikleri bir yana arkadaşlarınızla Wi-Fi paylaşımı, tek elle kullanılan klavyeler ve henüz bilmediğimiz daha bir çok özellik. Ancak bunların hiçbiri IOS 11’in “Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin” özelliğine yaklaşmıyor bile.

Sponsorlu Bağlantılar

Evet, sürüş özelliği, sürüşünüzü algıladığında otomatik olarak bildirimlerin sesini kapatması iOS 11’in en önemli özelliği gibi duruyor. Aslında hayat kurtarmak yardımcı oluyor. Bu özellik hakkında erken karar vermeden önce şunu göz önünde bulundurun; dikkat dağıtıcı sürüş, binlerce kazaya – her biri ölümcül olanı – her yıl katkıda bulunur. Akıllı telefonların dikkat dağıtıcı kazalarda rol oynadığı rolünü izlemek tam olarak zor olsa da öne sürdüğümüz sayıların zaten önemli bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıntılı verilerin bulunduğu son bir yıl olan 2014 yılında bir telefon kullanımıyla “doğrudan bağlantılı” ABD yollarında 404 ölüm gerçekleşti. Cep telefonunun kullanımıyla bağlantılı kazalarda en az 33.000 kişi yaralandı. Bu, genel ölüm ve yaralanma sayısıyla karşılaştırıldığında özellikle büyük bir sonuç çıkarmayabilir ama araştırmacılar bir telefonun olaydan sonra kazada oynadığı rolü teyit etmesi zor olabileceğinden, gerçek sayıların büyük olması muhtemel. Uzmanlar, trafik kazalarının ölüm oranının arttığına ve akıllı telefonların en azından suçlamaya taraf olabileceğine katılıyorlar.

Kazalarda Telefon Kullanımı Can Alıyor

Araba kazalarının önde gelen ölüm nedenleri olan gençler özellikle risk altındadır. Telefonlar da dahil olmak üzere elektronik cihazları diğer yaş gruplarına göre çok daha yüksek oranlarda kullanıyorlar. NHTSA verilerine göre şaşkınlık yaşamaktansa, daha dikkatli değil, daha dikkatsiz davranıyorlardı.

Bu nedenle, Kasım ayında NHTSA, dikkat dağıtıcı sürüşün neden olduğu tehlikeyle mücadele etmeye yardımcı olmak için akıllı telefon üreticilerine yönelik yeni bir dizi kılavuz önerdi. Gönüllü yönergeler, üreticilerin direksiyon başında dikkat dağıtıcı bilgileri ortadan kaldıran “basit bir kullanıcı arabirimi” adanmış “sürüş modu”nu benimsemelerini istiyor. Hareketli bir araçta olduğunuzu tespit ettiğinde gelen bildirimleri devre dışı bırakan bu özellik, bu yönergeleri şu ana kadar diğer büyük teknoloji şirketlerinden daha fazla kucaklıyor.

Elbette, bu özelliği arabada iken etkinleştirmek bireysel kullanıcıların sorumluluğundadır. Apple’ın Yazılım Mühendisliği Başkan Yardımcısı Craig Federighi, yeni özellik hakkında şunları söyledi: “Bunun otomobil güvenliği ile önemli bir adım olacağını düşünüyoruz” dedi. Sadece sizin değil bir çok insanın hayatı buna bağlı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

iOS 11’in En Önemli Özelliği “Araba Sürerken Rahatsız Etmeyin” Özelliği İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.