iOS 8 Resmi Olarak Duyuruldu – iOS 8 Hakkında Herşey

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlar için iOS 8 tanıtıldı. iOS 8 birçok yeni özellikleriyle geliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

En Son Kullanılan iOS 7.1.1

Apple düzenlediği etkinlikte geliştirmiş oldukları birçok yeniliklerini bütün dünyaya tanıttı. Bunlardan birisi de yeni mobil işletim sistemi. Bilindiği gibi Apple mobil işletim sistemi olarak iOS 7’yi kullanıyor. Sonraki zamanlarda çıkardığı güncellemeler ile en son iOS 7.1.1 mobil işletim sistemi kullanılıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

iOS 8’in Özellikleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tasarım olarak iOS 7’ye benzeyen iO8 mobil işletim sistemi tasarım dışında birçok yenilikle geldi.

iOS 8 menü

iOS 8 menü

Bildirimlere Kolay Cevap Verme

Ama Apple bu konuda yeni mobil işletim sistemi iOS 8’i tanıttı. iOS 8’in öne çıkan özelliklerinden birisi akıllı telefon yada tabletinizde ister kilit ekranı olsun isterseniz herhangi bir uygulamanın içinde olun gelen bildirimleri anında cevaplayabileceksiniz.

Kolay Bildirim Cevaplama

Kolay Bildirim Cevaplama

En Sık Arananlara Daha Kolay Erişim

Ayrıca iOS 8 tasarım olarak iOS 7’ye benziyor. Dikkat çeken bir diğer özellik ise çoklu uygulama ekranında iken en çok aradığınız kişilerin ekranın en üstüne yerleştirebiliyor olmanız.

Sık Aranan Kişilere Hızlı Erişim

Sık Aranan Kişilere Hızlı Erişim

Daha Hızlı Yazdıran Akıllı Klavye

Apple iOS 8 ile birlikte yeni klavye sistemi de geldi. QuickType isimli bu klavye ile artık Apple akıllı telefonlarda ve tabletlerde yazı yazarken klavye sizin ne yazmak istediğinizi tahmin edecek. Bu özellikli klavyeleri daha önce başka telefonlarda gördük ama Apple’ın bu konuda ne gibi yenilikler getireceği merak konusu. Klavyenin boyutları ise bir önceki ile aynı.

QuickType Klavye

QuickType Klavye

Grup Mesajlaşma Özelliği

Bir diğer yenilik ise mesajlaşma bölümüne geldi. Apple, iOS uygulamalar içinde en çok kullanılan uygulamalardan birisinin e mesajlaşma uygulaması olduğu belirtti. Bu doğrultuda “Grup Mesajlaşması” ismi verilen bu yeni özellikte eğer isterseniz konuşmayı sessize alıp gelen bildirimlerin sesinden rahatsız olmadan konuşmanın içinde olabileceksiniz. Ayrıca grup mesajlaşması sırasında yerinizi tüm arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Grup Mesajlaşmaları

Grup Mesajlaşmaları

Çocukların Yanlış Satın Almalarına Son

iOS 8’de yapılan yeniliklerden birisi deyanlış satın almalar. Özellikle çocukların eline verilen cihazlardan çocuklar tarafından yapılan satın almaların önüne geçilmiş durumda. Artık çocukların yapacağı yanlış satın almalar sırasında kredi kartı sahibinin onayı gerekecek.

Yanlış Satın Almalara Önlem

Yanlış Satın Almalara Önlem

iColud Ücretleri Düştü

Apple depolama alanı olarak hizmet verdiği iCloud alanını da daha fazla aktif hale getirecek. 2015 yılında MAC bilgisayarlar içinde hizmete açacağı iCloud depolama alanında fiyatları da düşürdü. 20 GB alan için aylık 0.99 Dolar olarak ücretlendirilirken 200 GB alan ise aylık 3.99 Dolar olarak ücretlendirildi. Ayrıca 5 GB alan ücretsiz.

iCloud

iCloud

Siri Güçlendirildi

iOS 8’de geliştirilen özelliklerden birisi de Siri uygulaması. Sesli asistan uygulaması olan Siri bu sürümüne de Türkçe dil desteği getirilmedi. Shazam özellikli Siri ile iTunes’dan müzik satın almalarda daha kolay.

iOS 8 - Siri

iOS 8 – Siri

App Store Yenilendi

Bir diğer yenilik ise App Store’a geldi. Artık App Store kişye özel uygulamalar çıkaracak. Ayrıca hem başlık hemde içerik olarak arama yapabileceksiniz. Diğer bir özellik ise video ekleme özelliği. Google Play’de görmeye alışık olduğumuz uygulama yada oyun videolarını artık App Store’da da göreceğiz.

App Store Yeniliği

App Store Yeniliği

3. Parti Uygulamalar Serbest

En dikkat çeken özelliklerden birisi de 3. parti uygulamaların serbest bırakılması. Yani App Store’da olmayan uygulamaları SDK ile iOS 8 cihazınıza kurabileceksiniz. Bu büyük bir gelişme. Sağlık alanında da ldukça kolaylıkalr getiren iOS 8’in betası ise yayınlandı bile. İsteyenler iOS 8 Beta’yı kullanabilirler.

iOS 8 Beta

iOS 8 Beta

iPhone 4 için iOS 7 Sondu

iOS 8 Desteklediği Cihazlar

iOS 8 Desteklediği Cihazlar

Ayrıca Bakınız;

iOS 8’i Destekleyen Cihazlar

iOS 8 mobil işletim sisteminin hangi cihazları destekleyeceği de açıklandı. Bu cihazlar içinde iPhone 4 yok. iOS 8 kullanabilmeniz için sahip olduğunuz Apple cihazlar en az iPhone 4S, iPad 2 yada iPod Touch 5 olması gerekiyor.

iOS 8 Foto Galeri

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

iOS 8 Resmi Olarak Duyuruldu – iOS 8 Hakkında Herşey İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.