iPad Air ile iPad mini 2 Karşılaştırması

Sponsorlu Bağlantılar

iPad Air ve Retina Ekranlı iPad Mini Kıyaslaması

Apple’ın son iki ürünü olan ve hafta başında resmen tanıtılan ikinci nesil iPad mini ile iPad Air modellerini karşılaştırıyoruz. Daha önce iPad Mini ile iPad Mini 2’yi ve iPad 4 ile iPad Air’i karşılaştırmıştık. O yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Apple’ın iki yeni tableti iPad Air ile iPad Mini 2’yi karşılaştırıyoruz ve hangisinin daha iyi olduğuna bakıyoruz. iPad 5 ismi yerine iPad Air ismi gelen yeni iPad ve retina ekran ile gelen iPad mini 2 ne gibi farklılıklar sunuyor ve hangisi daha iyi göz atalım. Ayrıca Apple’ın iPad mini 2 yerine Retina ekranlı iPad mini ismini kullandığını da belirtelim.

Tasarım ve Ekran Karşılaştırması

iPad Air tablet eski iPad modellerine göre daha küçük ve daha hafif olarak geldi. Bu yüzde Air ismini aldı. 240 x 170 x 7.5 mm boyutlarına sahip olan iPad Air’in iPad Mini 2’den 23 gram daha ağır olduğunu söyleyelim.  Bir önceki iPad mini ile aynı ekran boyutlarına sahip olan iPad mini 2 ise farklı olarak Retina ekran ile geldi.

9.7 inç ekran boyutuna sahip olan iPad Air’e karşılık iPad mini 2 yani retina ekranlı iPad mini 7.9 inç ekran boyutuna sahip.

iPad Air ile iPad mini 2 ekran

İşlemci Karşılaştırması

Apple iki tabletinde de aynı işlemciyi kullandı. iPad Mini modelleri de işlemci olarak iPad modellerini yakalamış oldu. 64 Bit mimarisine sahip A7 işlemcisi hem iPad Air hemde iPad Mini 2 yani retina ekranlı iPad mini modelinde kullanılmış. Ayrıca iki tablet modelinde de M7 hareket sensörü kullanılmış.

iPad Air ile iPad mini 2 işlemci

Kamera Karşılaştırması

Apple işlemcilerde olduğu gibi kameralarda da iki tablete de eşit davranmış. iPad Air modeli de retina ekranlı iPad mini modeli de 5 MP çözünürlüğünde arka kamera kullanıyor. Full HD video çekimi yapan bu kameralara 1.2 MP ön kamera eşlik edecek.

iPad Air ile iPad mini 2 kamera

Fiyat Karşılaştırması

1 Kasım tarihinden itibaren App Store üzerinde Türkiye’nin i,çinde bulunmadığı 35 ülkede satışa sunulacak olan iPad Air ve iPad Mini 2 modellerinin fiyatları bakımında arada farklar bulunuyor.

16GB’lık WiFi’li iPad Air modeli 499 dolar fiyat etiketine sahip olacakken, aynı model iPad mini 2 modeli 399 dolar fiyat etiketine sahip olacak. Bu fiyatlar Amerika için geçerli.

iPad Air ile iPad mini 2 fiyat

Karşılaştırma Sonucu

Sonuç olarak şunu söylemeliyiz ki iPad Air ile Retina ekranlı iPad mini modelleri donanım bakımından aynı özelliklere sahip. Tek fark ekran büyüklüğü olarak karşımıza çıkıyor. Küçük tablet kullanmak isteyenler iPad Mini 2 modelini, büyük ekranlı tablet kullanmak isteyenler de iPad Air modelini tercih edecekler.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

iPad Air ile iPad mini 2 Karşılaştırması İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.