iPhone 5S vs iPhone 5C Karşılaştırması

Sponsorlu Bağlantılar

iPhone 5S ve iPhone 5C Kıyaslaması

Apple tarafından düzenelenen etkinlikle iki yeni iPhone modeli tanıtıldı. Bizde bu iki model arasındaki farkları bu yazımızda sizlere sunacağız. iPhone 5S ve iPhone 5C’yi karşılaştıracağız ve hangisinin daha iyi olduğuna karar verip, hangisini almanız gerektiğine değineceğiz.

Sponsorlu Bağlantılar

iPhone 5S modeli üst düzey bir model ve iPhone 5’in geliştirilmiş hali. iPhone 5C modeli ise iPhone 5’in özellikleri bakımında aynı sayılan fakat tasarım olarak bir kaç yenilik içeren modeli diyebiliriz.

Parmak izi sensörü ile gelen iPhone 5S ve plastik kasa ile gelen iPhone 5C arasında ne gibi farklar var görelim;

Ayrıca bakınız:

iPhone 5S ve iPhone 5C

Tasarım Karşılaştırması

iPhone 5S ve iPhone 5C tasarım olarak farklı modeller. 3 farklı renk seçeneği ile gelen iPhone 5S kaliteli bir dış görünüşe sahip.

123.8 x 58.6 x 7.6mm ebatlarında olan iPhone 5S ölçü bakımında iPhone 5 ile birebir aynı. 124.4 x 59.2 x 8.97mm ebatlarında olan iPhone 5C ise ölçü bakımında büyük olmasının yanı sıra 5S’ten daha ağır. iPhone 5S 122 gram iken iPhone 5C ise 132 gram ağırlığında.

iPhone 5S - 5

Touch ID parmak izi sensörü kalsik giriş düğmesinin üzerine eklenen iPhone 5S’in giriş düğmesi de güncellenmiş. Aynı zamanda iPhone 5S’in arkasında çift LED flaş yer alıyor.  iPhone 5C’de ise çift LED yok.

Ekran Karşılaştırması

Ekran bakımında iPhone 5S ile iPhone 5C arasında bir fark yok. İki telefonda aynı 4 inç dokunmatik Retina ekranı kullanıyor. sahipler. iPhone 5S’in de iPhone 5C’nin de ekran çözünürlüğü  1136 x 640 pixelde 326 ppi olacak. Standart olarak 800:1 kontrast oranı kullanacak ekranın üzerinde, parmak izini önlemek için oleofobik kaplama olacak.

iPhone 5S

Kamera Karşılaştırması

Apple donanım bakımında  iPhone 5 ile aynı yaptığı iPhone 5C’de kamera bakımında bir kaç yenilik mevcut. iPhone 5’de yer alan kamera uygulaması beyaz dengesini ayarlayabildiği gibi pozlamayı otomatik olarak yapıyor. Ayrıca her fotoğraf için ayrı bir “dinamik lokal ton haritası” oluşturabiliyor. Görüntülü aramaları iyileştirmek için ise 1.2MP’lik iSight kamerası kullanılmış. Bu kamera arka aydınlatma sensörü sayesinde düşük ışıkta iyi işler çıkarıyor.

iPhone 5S’de kullanılan gelişmiş çift LED “True Tone” flaş sayesinde ise daha gerçekçi tonlar yakalayabiliyor. Yüzde 15 daha geniş sensör (f/2.2 apertür) daha çok ışık toplayabiliyor. iPhone 5C ve iPhone 5’in apertür değeri f/2.4. Yeni Burst modu saniyede 10 fotoğraf yakalayabiliyor ve en iyisini otomatik olarak seçebiliyor.

iPhone 5S - 2

Aynı zamanda iPhone 5S’de 720p çözünürlüğünde 120FPS hızında ağır çekim videolar çekmek de mümkün.

iPhone 5S ve iPhone 5C’de NFC yok. 802.11a/b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 4.0 desteği her iki cepte de yer alıyor.

İşlemci Karşılaştırması

İşlemci olarak iPhone 5C Apple A6 işlemci kullanıyor.  Bu işlemciyi iPhone 5’de kullanıyor.

iPhone 5S - 1

iPhone 5S’de kullanılan işlemci ise bir ilk. İlk defa bir akıllı telefonda 64-bit’lik  bir işlemci kullanılmış oldu. Apple A7 işlemcisi A6 işlemcisinde 2 kat daha hızlı olduğu iddia ediliyor. Ayrıca M7 diye yardımcı bir işlemci de destek oluyor. 3D grafikler sunmasını sağlayacak OpenGL ES 3.0 desteği de mevcut.

Yazılım Karşılaştırması

iPhone 5S ve iPhone 5C modellerinin ikisi de aynı yazılımı kullanıyor. İki modelde de iOS 7 işletim sistemi kullanılmış. Yazılımsal olarak bu iki telefon için gelen yenilikler arasında ücretsiz olarak sunulan Pages, Numbers, Keynote, iMovie ve iPhoto uygulamaları da yer alıyor.  Ayrıca iPhone 5S’te parmak izi sensörü sayesinde telefon kilidini parmak iziniz ile açan Touch ID uygulaması bulunuyor.

iPhone 5S - 4

Depolama Alanı Karşılaştırması

iPhone 5S modelleri 3 farklı depolama alanı sunacak. iPhone 5S modelleri 16GB, 32GB ve 64GB olarak piyasada yer alacak. iPhone 5C’d ise 64GB’lık model yer almayacak ve sadece 16GB ve 32GB kapasiteli modelleri piyasada yer alacak. Şunu da hatırlatmakta fayda var, iki telefonda da şimdiye kadar olmadığı gibi microSD kart bulunmuyor ve hafızayı genişletmek mümkün değil.

iPhone 5C

Pil Ömrü Karşılaştırması

Apple hem iPhone 5S’de hemde iPhone 5C’de aynı 1440 mAh’lik bataryayı kullanmış. Bu bataryalar size 10 saat konuşma süresi, 250 saate kadar bekleme süresi, LTE’de 10 saat sörf, Wi-Fi’da 10 saat sörf, 10 saat video oynatabilme ve 40 saat müzik çalabilme süreleri veriyor.

Bataryanın düşük olması beklentileri yarım bıraktı diyebiliriz.

Sonuç

Apple her zaman yaptığını yaptı ve “S” modelinin bir önceki modelinin bazı donanım özelliklerini geliştirilmiş hali ile ortaya çıkardı. Ucuz bir iPhone modeli olması beklenen iPhone 5C modeli ise hem fiyat bakımında hemde donanım bakımında iPhone 5 ile hemen hemen aynı. Sadece plastik kasa değişikliği var ve renk çeşitliliği var.

iPhone 5S beklenildiği gibi geldi fakat iPhone 5C’nin ucuz olma beklentisi hayalden öteye geçmedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

iPhone 5S vs iPhone 5C Karşılaştırması İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.