iPhone’da Müzikler Nasıl Zil Sesi Yapılır? (Resimli-Videolu Anlatım)

iPhone’da kullanacağınız zil seslerini kendiniz oluşturmak, sevdiğiniz bir şarkının istediğiniz bölümünü zil sesi yapmak istiyorsanız iPhone’da zil sesi yapma rehberimize göz atın.

Sponsorlu Bağlantılar

Zil Seslerini Değiştirin

iOS işletim sistemine sahip iPhone’da dilediğiniz şarkıların belirli bir kısmını zil sesi olarak ayarlayabiliyorsunuz. Fakat Android’in aksine şarkıları zil sesi yapabilmek için iTunes ve USB kablosuna ihtiyacınız var.

Sponsorlu Bağlantılar

Her ne kadar eski iPhone kullanıcıları için bu işlem sorun olmasa da yeni kullanıcılar bir rehbere ihtiyaç duyabiliyor.

iPhone’da Müzikler Nasıl Zil Sesi Yapılır?

iOS diğer işletim sistemlerinin aksine daha kararlı ve gelişmiş bir yapıya sahiptir. Ancak diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi iOS üzerinde de yetki tam anlamıyla size ait değil. Apple, kullanıcıların yalnızca belirlenen sınırlar dahilinde kalmasını isterken basit işlemlerde dahi sıkıntı yaşayabiliyoruz.

iPhone’da müzikleri zil sesi yapmak için iTunes yüklü bir bilgisayara ve USB kablosuna ihtiyacınız olacak.

iTunes
Medya Dosyaları, Uygulama ve Oyun Yönetici Programı

iphone zil sesi yapma

iTunes’i açarak üst menülerden “Düzen” seçeneğine tıklayın ve açılan seçeneklerden aşağıdaki resimdeki gibi “Tercihler” seçeneğine tıklayın.

iphone zil sesi yapmak 1

Şimdi karşınıza çıkan pencerede “Genel” sekmesinde yer alan seçenekler arasında “Ses Tonları” seçeneğinin önündeki kutucuğu işaretleyin (resimdeki gibi) ve “Tamam” diyerek kaydedin.

iphone zil sesi yapmak 2

Şimdi ise Parçalar kısmına gelin ve zil sesi yapmak istediğiniz şarkıya sağ tıklayın. Sağ tıklayarak bilgi ver seçeneğine basın.

iphone zil sesi yapmak 3

Bu defa yeni bir ekran açılacak ve bu ekranda “Seçenekler“e girdikten sonra şarkı üzerinde başlatma ve durdurma zamanları seçeneklerindeki 40 saniyelik aralığı belirleyin ve Tamam diyerek kaydedin. 40 saniyeden fazla seçemiyorsunuz.

iphone zil sesi yapmak 4

40 saniyelik kısmı kaydettikten sonra tekrar aynı şarkının üzerine geliyor ve sağ tıklayarak aşağıdaki resimdeki gibi “AAC Sürümünü Yarat” diyoruz. Yaratmış olduğunuz AAC sürümü iTunes’a gelecektir.

iphone zil sesi yapmak 5

AAC sürümünü yarattıktan sonra aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere iTunes’da 40 saniyelik yeni şarkımız yer alacak. Bu defa bu 40 saniyelik AAC sürümün üzerine sağ tıklayın ve “Kopyala” deyin. Kopyalamış olduğunuz AAC sürümünü bilgisayarınızın masaüstüne yapıştırın. Masaüstüne kopyaladıktan sonra iTunes üzerinden AAC sürümünü silin.

iphone zil sesi yapmak 6

Masaüstüne kopyalamış olduğunuz AAC sürümünün uzantısı m4a olduğu için bunu m4r formatına dönüştürüyoruz. Bunu yapmak için bilgisayarınızın herhangi bir klasör penceresindeki üst seçeneklerde “Görünüm > Klasör Seçenekleri > Dosya adı uzantıları” seçeneğini işaretleyin. Bu işlemi yaptıktan sonra masaüstüne attığınız 40 saniyelik şarkının üzerine tıklayın ve “Yeniden adlandır” seçeneğine tıklayın. Buradan m4a uzantısını m4r olarak değiştirin.

iphone zil sesi yapmak 7

Daha sonra bu şarkıyı iTunes üzerindeki “Ses Tonları” bölümüne atınız.

Son olarak iPhone’u bilgisayara bağlayın ve üstteki menülerden “Ses Tonları” bölümüne girin. Burada sağ alt köşede gördüğünüz “Uygula” butonuna basın. Artık zil sesi iPhone’a gönderilmiştir.

iphone zil sesi yapmak 8

Daha sonra iPhone üzerinden “Ayarlar>Sesler>Zil Sesleri” bölümüne giriyoruz ve zil sesi olarak seçiyoruz. Hepsi bu kadar.

Aşağıdaki videoyu da izleyerek bu işlemleri nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

iPhone Zil Sesi Yapılışı Videosu

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

iPhone’da Müzikler Nasıl Zil Sesi Yapılır? (Resimli-Videolu Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.