Mac’de Dosya Gizleme ve Gizli Dosyaları Gösterme

Mac işletim sistemli bilgisayarlarda dosyaları ve klasörleri gizlemek istediğiniz ve gizlediğiniz dosyaları tekrar görünür yapmak istediğiniz yapmanız gerekenleri öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows üzerinde Windows Gezgini aracılığıyla dosya ve klasörleri gizleyebilir ya da tekrar görünür hale getirebilirsiniz. Fakat yeni bir Mac kullanıcısıysanız dosya ve klasörleri gizli veya görünür yapmak biraz karışık gelebilir. Zaman zaman ihtiyaç duyduğumuz bu özellik sayesinde sistem dosyaları ya da gizli kalmasını istediğimiz dosyalara ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Mac’de Dosya Gizleme ve Gösterme Nasıl Yapılır?

Mac üzerinde gizli dosyaları görünür yapmak ya da dosyaları gizlemek için Terminal uygulamasını kullanmanız gerekiyor. İlk olarak Spotlight satırına Terminal yazın ve açılan ekrana sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın.

Gizli dosya ve klasörleri görünür hale getirmek için Terminal uygulamasında defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -bool YES komutunu kullanabilirsiniz. Ancak dosya ve klasörleri gizlemek istediğinizde defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles -bool NO komutunu aynı uygulama üzerinde kullanmanız yeterli olacaktır.

Her iki komutu kullandığınızda aşağıda yer alan komutu kullanarak Finder’ı yeniden başlatmanız gerekiyor. “killall Finder”. Bu işlemi tamamladığınızda tüm dosya ve klasörleri görüntüleyebilir ya da gizli hale getirebilirsiniz.

gizli-dosyalar

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Mac’de Dosya Gizleme ve Gizli Dosyaları Gösterme İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.