MacOS High Sierra Özellikleri

WWDC 2017 etkinliğinde tanıtılan yeni Mac OS Sierra sürümü olan MacOS High Sierra hakkında her şey yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

MacOS 10.13 High Sierra Resmen Tanıtıldı

Apple Mac mini, iMac, Mac Pro, MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro’da desteklenen Mac işletim sisteminin en yeni sürümü olan MacOS 10.13 High Sierra’nın yeni lansmanını duyurdu. Yolumuza gelen birkaç büyük özellik var ve kaput altı düzeltmeler de var.

Sponsorlu Bağlantılar

MacOS 10.13 High Sierra nedir?

MacOS High Sierra, Apple’ın masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümüdür. Bu, yeni adlandırma, macOS altında onun ikinci versiyonu. Geçen sene Apple, OS X’ten macOS’a geçiş yaptı, gerçekten de sürpriz oldu.

Neden MacOS High Sierra?

Yeni özellikler oldukça şaşırtıcı olsa da, teknik olarak, High Sierra, macOS Sierra için küçük bir güncellemedir. Dolayısıyla, Apple, zaten harika Sierra işletim sistemiyle daha da yükseğe çıktı.

Ne Zaman Elime Ulaşacak?

MacOS 10.13 High Sierra şu an geliştiricilere açık. Genel beta, Haziran ayının sonlarında piyasaya çıkacak ve Apple geleneksel düşüş olayları için rampa yapacak ve bu genellikle yazılımın resmi olarak piyasaya sürülmesini işaret ediyor. Bir geliştirici değilseniz ve genel beta sürümünü test etmekle risk almak istemiyorsanız bu sonbaharda ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Geliştirici veya genel beta sürümünü indirmeyi planlıyorsanız, bununla ilgili iyi düşünün. Tek bir Mac’iniz varsa, beta yazılımını çalıştırmak için bir bölüm oluşturduğunuzdan veya günlük kullanım için kullanmadığınız ikincil bir Mac’e yüklediğinizden emin olun.

macOS 10.13 High Sierra Nasıl Yükseltebilirim?

Apple, tüm aygıtlarda işletim sisteminin yeni sürümlerine yükseltmeyi gerçekten kolaylaştırıyor. En yeni yazılım güncellemesini nasıl alacağınızdan emin değilseniz, “Apple Menü simgesi > App Store > Güncelleme” yolunu izleyin.

Eski MacOS’den macOS High Sierra sürümüne geçebilir miyim?

En son çıkan Mac işletim sistemi aşağıdaki cihazlarda çalışacaktır;

  • iMac (Late 2009 ve sonrası)
  • MacBook Air (2010 ve sonrası)
  • MacBook (Late 2009 ve sonrası)
  • Mac mini (2010 ve sonrası)
  • MacBook Pro (2010 ve sonrası)
  • Mac Pro (2010 ve sonrası)

Yukarıdaki cihazlardan birisine sahip olsanız dahi çalışmayacak bazı özellikler olacaktır. El Capitan ve Sierra’ya benzer şekilde, Mac’iniz 2012’den önce yapılmışsa, Metal Graphics çerçevesinden ve Devamlılık özelliklerinden birçoğundan yararlanamayacaksınız, ancak macOS High Sierra’nın geri kalanı gayet güzel olmalıdır.

MacOS High Sierra Fiyatı Kaç Para?

Hiçbir şey değil! Apple, tamamen birkaç yıl geriye kalan yazılım yükseltmelerini durdurdu. MacOS High Sierra uyumlu tüm iMac, Mac mini ve Mac dizüstü bilgisayarlar için ücretsiz bir güncelleme olacak.

macOS High Sierra Yeni Özellikleri Nelerdir?

Kısa şekilde söylemek gerekirse HEVC desteği, APFS desteği, daha iyi grafikler, VR desteği ve bazı harika uygulama geliştirmeleridir.

HEVC Nedir?

HEVC, Yüksek Verimli Video Kodlamanın kısaltmasıdır. Ayrıca H.265 olarak da bilinir. Bu, video sıkıştırma için geçerli olan H.264 standardından yaklaşık %40 daha iyi yeni bir standarttır. 4K videoyu daha hızlı ve daha verimli bir şekilde sıkıştırır ve video bit akışını geliştirir. Ayrıca daha az bant genişliği kullanır, böylece internet hızlarınızın daha düşük olduğu yerlerde yüksek kaliteli video akışını gerçekleştirebilirsiniz. Video dosyası boyutları çok daha küçüktür ve Mac’inizde daha az depolama alanı kaplar.

Apple File System neden bu kadar önemli?

Her bilgisayar bir tür dosya sistemi kullanmaktadır. Mac’inizde bir dosyayı açtığınızda veya bir şey ararken her seferinde küçük bir adamın gideceği bir dosya dolabı bulunduğunu düşünün. Apple’ın şu anki dosya sistemi olan Hierarchical File System Plus (HFS +) harika çalışıyor, ancak kuruluş sistemiyle 30 yıldan fazla bir süre önce geldi. Yaklaşık 20 yıl önce güncellenmesine rağmen, aslında her şeyi temizlemedi ve taze başladı. Daha yeni şeyler hazırlayabilmesi için bazı değişiklikler yaptı, işleri daha kolay buluyordu.

Daha İyi Grafik Nedir?

Apple, makine öğrenimi, harici GPU desteği ve sanal gerçeklik ekleyerek metal grafik işlemcisini destekledi. Metal 2 CPU üzerinde GPU desteğine odaklandığından, Apple’a göre işler daha hızlı yüklenecek ve 10 kat daha hızlı şekilde işlem görecek. Bu, oyun geliştiricileri için harika bir haber ve gelecekte Mac’e giden yolda daha fazla PC oyununa kapı açabilecek.

VR Desteği Nedir?

Metal 2 çerçevesi, geliştiricilerin sanal gerçeklik oyunları yaratmalarını ve macOS High Sierra’nın Mac’deki sanal gerçeklik oyunlarını gerçeğe dönüştürmesini sağlayacak. 5K Retina ekrana sahip iMac ve iMac Pro doğal olarak VR’yi destekleyecek. Artı, macOS High Sierra sayesinde harici bir GPU’yu sorunsuz bir şekilde ekleyebilir ve VR oyunları oynayabilirsiniz. Valve bile Mac’e SteamVR eklemeye karar verdi.

Uygulamalardan Bazıları da Güncellendi

Photos

Fotoğraflar birkaç yeniden tasarım özellikleri, birkaç yeni yeni filtre, bazı harika düzenleme araçları ve döngüsel Live Photos’a sahiptir. Genişletilmiş kenar çubuğu, Daha iyi bir organizasyon, Daha iyi düzenleme araçları, Daha Fazla Hafıza Kategorisi, geliştirilmiş Live Photos, Daha iyi üçüncü parti uygulama desteği, Daha büyük yüzler.

Safari

Safari’nin en büyük güncellemesi Akıllı İzleme Önleme’dir. Çerez izleyicilerini bulmak ve sizi bir web sitesinden diğerine izlemesini durdurmak için makine öğrenmeyi kullanır. Dolayısıyla, başka bir web sitesinde daha yeni baktığınız bir ürüne ait bir web sitesinde bir ürün görme olasılığı düşük olacak.

Mail

MacOS High Sierra’da Mail’de arama yaptığınızda, en alakalı sonuçlar “En Çok Görüntülenenler” olarak görünür, böylece aradığınızı daha hızlı bulabilirsiniz. Posta oluştururken bölünmüş görünüm de kullanabilirsiniz. Verimlilik arttı!

Siri geliştirmeleri

Apple, Siri’ye macOS High Sierra’yı daha etkileyici bir sesle destek verdi. Daha iyi ton ve konuşmalar daha gerçekçi oldu. Kişisel olarak, Siri süper bir robotik seste bir şaka söyleyince güzel oluyor. Siri ayrıca Apple Müzik’e bağlanarak müzik çıkarlarınızı öğrenebilir. “Dinlenmem için bana yardım et” veya “bir parti listesi oluştur” isteyebilir ve önceki Apple Müzik etkinliğinize dayalı olarak şarkı çalacaktır. MacOS High Sierra’da Siri, dinlediğiniz müzikler hakkında daha fazla şey biliyor.

iCloud’da paylaşma

Bir dosyayı iCloud Drive’a kaydettiğinizde, tıpkı Notes uygulamasında yaptığınız gibi diğerleriyle paylaşabilirsiniz. Paylaşım aracını kullanarak, kullanıcılara düzenleme davetiyesi gönderebilirsiniz ve desteklenen uygulamayı kullanan herkes gerçek zamanlı olarak birlikte çalışabilir. Apple ayrıca iCloud Aile Paylaşımı’nı da ekledi; bu da, aile üyelerini, kendi hesaplarına sahip olan herkes yerine iCloud saklama alanınızı paylaşmaya davet edebileceğiniz anlamına geliyor. iCloud Aile depolama planları 200 GB veya 2 TB depolama alanı içeriyor; bu nedenle tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı ve daha fazlasını yükleyebilirsiniz.

Notlar

macOS High Sierra’da tablo alır. Giderler, parti davetiyeleri ve düğün planları gibi şeyleri takip etmek için bir mini elektronik tablo gibidir.

FaceTime Live Photos

Biri ailenizle yüz yüze görüştüğünüzde anı yakalamayı dilediğiniz kadar sevimli veya komik bir şey yaptığınızda bir anınız oldu mu? Artık yapabilirsin. MacOS High Sierra’da, FaceTime penceresinin Canlı Fotoğraflarını çekebileceksiniz ve bu Mac’te, otomatik olarak Fotoğraf uygulamasına kaydedilecek. Ayrıca, babanızın bilmediği bir Canlı Fotoğraf çekmeyi düşünmeden önce, biri alındığında da ikiniz de bir bildirim alacaksınız.

iCloud’daki mesajlar

İşletim sisteminizin yeni bir kopyasını indirirseniz kalbinizde özel bir yer tuttukları için silmek istemediğiniz sohbetleri artık ortadan kaldırmaz. Tüm İletileriniz iCloud’da depolanacak (her iki uçta da şifrelenecek). Dolayısıyla, yeni bir cihaz kullanmaya başladığınızda, bir yıl önceki anne ile yaptığınız sohbetler hala orada olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

MacOS High Sierra Özellikleri İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.