Microsoft Tarihinin En Büyük Veri Sızıntısını Yaşadı

Microsoft’un daha duyurmadığı bir takım kaynak kodları internete düştü ve Microsoft bu sızıntıları doğruladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Gün Yüzüne Çıkmamış Windows Kodları Sızdırıldı

Microsoft, tarihi boyunca en büyük veri sızıntısını yaşadı. Öyle ki, BetaArchive kaynak kodu geliştiricilerin kullanımı için öngörülen 32 TB kapasiteli Windows 10’un kaynak kodları tespit edildi. Bu arşivde 8 TB hacimli Windows 10 ve Windows Server 2016’nın kısa dosyaları yer almakta. Arşivde ayrıca yazılım çizimleri de var. Bunun yanı sıra internette Windows 10 kaynak kodları olan Shared Source Kit, PnP kodlar ve ARM OneCore çekirdeğinin kodu da yayımlanmış. Tüm bu bilgiler Microsoft için kritik önem taşıyor ve bunlar hackerlar tarafından kullanılanılabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Sızıntıyı Doğruladı

Şirket sırayla bu sızıntının gerçekleştiğini doğruladı ve şunları kaydetti; “Bizim araştırmalarımıza göre bu dosyalar aslında Shared Source Initiative’den olan kaynak kodlarının bir parçası ve onlar OEM üreticiler ile ortak çalışmaktalar”.

İnternete sızdırılmış bilgiler aslında Windows 10 ve Windows Server 2016’nın yeni versiyonları, henüz gün yüzü görmemiş 64-bitlik ARM versiyonlu Windows’ları ve Windows 10 Mobile Adaptation Kit’in birkaç sürümlerini birleşimi. BetaArchive sitesinin belirttiğine göre, kaynak kodu sadece her biri 100 MB olan 12 Windows versiyonuna sahip.. Bununla birlikte bu verilerin silinmesi için şirket, sitenin sahibi ile bağlantı kurmamıştır. Tabii ki, bu süre içinde herhangi birisi bu bilgileri yüklemiş.

Muhtemelen, biz yakın zamanda bu verilerin yardımıyla gerçekleştirilen yeni siber saldırı olaylarının tanığı olacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Microsoft Tarihinin En Büyük Veri Sızıntısını Yaşadı İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.