Mikrofonla İyi Ses Kaydı Nasıl Yapılır?

Mikrofon kullanarak bilgisayarda güzel bir ses kaydı yapmak istiyorsanız nasıl ses kaydı yapacağınızı ve ses kaydı yaparken lere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda Ses Kaydı Yapmak

Bir sunum oluşturacağınızda ya da bir metni seslendirmeniz gerektiğinde bilgisayar ve mikrofon sahibi olmanız, tüm kaydı başarıyla oluşturmanız için yeterlidir. Genellikle amatör çalışmalarda harici kaynaklar kullanılarak ses kaydı yapılsa da bilgisayarınızda çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Aşağıda mikrofon ile ses kaydı hakkında bilgiler bulabilir, dikkat edilmesi gereken noktalara göz atabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Ses Kaydı Yaparken Dikkat

Bilgisayarınızda ses kaydı yapabilmek için çok özel ses kartlarına ya da mikrofonlara ihtiyacınız yok. Standart bir ses kartı ve normal bir mikrofon sahibi olmanız yeterlidir.

mikrofonla ses kaydı yapmak

Mikrofon için girişin doğru olarak belirlenmesi ve mikrofon simgesi olan kırmızı bölüme takılması gerekir. İkinci adımda ise ses kaydı için bir programa ihtiyacınız olacaktır.

Aşağıdaki ses kayıt programlarını deneyebilirsiniz.

Max Recorder
Ses Kaydetme (Kayıt) Programı
Free Sound Recorder
Ücretsiz Ses Kaydı Yapma Programı
JetAudio
Ücretsiz Müzik Çalar ve Düzenleme Programı

Temiz ses kaydı yapabilmek için ortamda harici seslerin uzaklaştırılması ve temiz bir ortam olması gerekir. Örneğin televizyon çalışması ya da arka planda müzik dinlenmesi, ses kaydının yeterince iyi olmamasına neden olabilir. Yine program üzerinde yer alan ses seviyesini en net şekilde belirlemek için asıl kayıt öncesinde bir deneme kaydı oluşturmanız ve uygun ses seviyesini belirlemeniz yararlı olacaktır.

Temiz kayıt için gerekli ve dikkat edilmesi gereken bir diğer adım ise mikrofon ve ağzınız arasında bir yumruk mesafesinin olmasıdır. Ses kaydını oluşturduğunuzda yine sık kullanılan .waw ve .mp3 gibi formatları tercih etmeniz yararlı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Mikrofonla İyi Ses Kaydı Nasıl Yapılır? İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.