Nokia Artık Microsoft’a Emanet

Sponsorlu Bağlantılar

Ve beklenen anlaşma gerçekleşti. Gündemde olan Microsoft ile Nokia anlaşması sağlandı ve Nokia artık Microsoft’un. Microsoft tarafından yapılan açıklama da Nokia’ya ait cihazlar ve servisler biriminin kendileri tarafından satın alındığını açıkladı. Peki bu anlaşmanın bedeli kaça patladı?

Sponsorlu Bağlantılar

7.17 Milyar Dolar karşılığında  Nokia’nın cihazlar ve servisler birimini satın alan Microsoft bu birimi kendi şirketlerinden 2010 yılında Nokia’ya transfer olan Nokia’nın CEO’su Stephen Elop’u geri getirerek Cihazlar ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı koltuğuna getirdi. Nokia’daki CEO koltuğuna ise geçici bir şekilde Yönetim Kurulu Başkanı Risto Siilasmaa getirilecek.

Nokia Artık Microsoft'a Emanet

Binlerce Nokia personeli Microsoft’a Geçiyor

2014 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen anlaşma ile Nokia’dan çalışan 32.000 kişi Microsoft’un personeli olacak ve orada çalışmaya başlayacak.

Yapılan anlaşma ile akıllı telefon pazarındaki elini kuvvetlendirmeyi hedefleyen Microsoft, Windows Phone işletim sistemi ile bu alanda gücünü artırmayı planlıyor. Microsoft tarafından geliştirilen ve geçen yıl pazara sunulan Windows Phone işletim sistemini destekleyen en önemli markalardan biri Nokia idi. Bu satın alma ile beraber Windows Phone alanındaki en güçlü üretici Microsoft olacak.

Telefon ile Sınırlı Kalmadı Servisleride Satın Aldı

Microsoft, Nokia’nın sadece cihaz değil aynı zamanda servislerini de satın aldı. Bunlar arasında firmanın harita servisi de bulunuyor. Aynı zamanda Nokia’nın patentlerini de satın alan Microsoft, bunların da sahibi oldu. Microsoft bu satın alma için Nokia’ya telefon birimi için 3.79 Milyar ve patentler için de 1.65 Milyar Euro olmak üzere toplamda 5.44 Milyar Euro ödeyecek. Bu rakam da Dolar karşılığı ile 7.17 Milyar Dolar yapıyor.

Google da Böyle Bir Anlaşma Sağlamıştı

Akıllı telefon pazarının en önemli oyuncularından olan Google da Motorola’nın telefon birimini satın almıştı. Bu satın alma için 12.5 Milyar Dolar ödeme yapan Google, bu sayede telefon üretimi işine de girmişti.

Türkiye’de ki Nokia ve Microsoft Ofislerinde ki Değişiklik

Öte yandan ülkemizde hem Nokia hem de Microsoft’un ofisleri bulunuyor. Bu satın alma ile beraber Nokia ofisinin Microsoft ile birleşmesi bekleniyor. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığını da hatırlatalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Nokia Artık Microsoft’a Emanet İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.