RAM Nasıl Takılır? (Resimli Anlatım)

Bilgisayarın en önemli bileşenlerinden birisi olan ve bilgisayarın hızlı çalışmasını sağlayan RAM kapasitenizi artırmak istiyorsanız, RAM’in nasıl takıldığını öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

RAM Neden Önemlidir?

Elbette bilgisayarlarda her parçanın ayrı ayrı görevleri ve önemli bulunmaktadır. Ancak bir bilgisayarda hız ve veri işlem sayısını doğrudan etkileyen en önemli bileşen olan RAM, büyüklüğü ve hızı bakımından bilgisayar hızı üzerinde doğrudan etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle yeni bir RAM alındığında ya da RAM kapasitesi artırıldığında bilgisayarcılara başvuruyor olsak da aslında basit birkaç adımda bu işlemi sizlerde yapabilirsiniz.

RAM Nasıl Takılır?

Sistemin genel performansı üzerinde doğrudan etkisi bulunan RAM’ler, özellikle birden fazla programın çalıştırılmasını ve yüksek performans alınmasını sağlamaktadır. Bilgisayarınızda takılı olan RAM’i değiştirmek istediğinizde ilk olarak Anakart üzerinde yer alan RAM slotlarını belirlemeniz ya da bilmeniz gerekir.

slotlar

Anakart’a göz attığınızda hemen, hemen standart olarak tüm Anakart’larda dört ayrı slot olduğunu görebilirsiniz. Bu sayı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda ve modellere göre değişiklik gösterse de ortalama sayının bu olduğunu söyleyebiliriz.

mandallar

Bir slota RAM takmadan önce ilk olarak slotun her iki kenarında bulunan mandallara dikkat etmeniz gerekir. Bu mandallar RAM’lerin, slotlarda takılı kalmasını sağlayan en önemli bileşenlerdir.

ram slotları

İkinci adıma geldiğinizde ise RAM’i slota doğru olarak takmanız gerekecektir. Ters takmaya çalıştığınız RAM’ler, yuvanın ya da RAM’in hasar görmesine neden olabilir ve bilgisayarınızın başlangıçta hata vermesiyle sonuçlanabilir.

ram çıkarma

RAM tip ve modele göre slota doğru şekilde oturttuğunuzda mandalların otomatik olarak tik sesiyle birlikte kilitlenmesi gerekir. Tüm bu aşamaları tamamladığınızda bilgisayarınızı sorunsuz bir şekilde açabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

RAM Nasıl Takılır? (Resimli Anlatım) İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.