Samsung Galaxy Note 3 İnceleme

Sponsorlu Bağlantılar

Samsung tarafından Berlin de düzenlenen Unpacked Episode 2 etkinliğin de görücüye çıkan Galaxy Note 3 cihazının teknik özellikleri son derece iyi ve takdiri hak eden oldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Hal böyle olunca teknik özelliklerinden oluşan geniş çaplı bir incelemesi bizlere düştü ve bunu sizlere yararlı olmak adına büyük bir zevkle yapacağımızı söylemek isteriz.

Öncelikle Galaxy Note 3 akıllı telefonunun ne kadar çeşidinin olduğunu görelim.

Kaç farklı model ile bizlere sunulduğuna bakacak olursak bunların model numarası gibi 3 adet farklı versiyonunun olduğunu göreceğiz.

 Samsung Galaxy Note 3 Teknik Özelliklerini kısaca buradan inceleyebilirsiniz.

Galaxy Note 3 Telefonunun Farklı Yeni Modelleri:

  • Samsung Galaxy Note 3 N9000 Global sürüm
  • Samsung Galaxy Note 3 N9002 Çift SIM kartlı model
  • Samsung Galaxy Note 3 N9005 LTE desteği bulunan model

Samsung Galaxy Note 3

İşlemci:

Galaxy Note 3 akıllı telefonu iki farklı işlemci ile geliyor. İlki LTE destekli işlemcilerdir. PEki nedir bu işlemciler? Tabletler de kullanılan Windows yapımı işlemciler olan LTE desteği 2.2 GHz hızında Snapdragon 800 işlemciye sahip N9005 sürümü. İkincisi ise 3G desteğine sahip bölgelerde yaygın bir şekilde kullanılan ve 1.9 GHzhızında çalışan Exynos 5 Octa işlemcili N9000 sürümü. Bu iki işlemci arasında ki farka gelince çok büyük farklılıkların olmayacağını belirtelim. Ancak Exynos 5 Octa işlemcisinde kullanılan grafik işlemci performans açısından biraz daha gelişmiş olacaktır. Ülkemizde 3G destekli bir bölge olduğu için Galaxy Note 3 kullanıcıları Exynos 5 Octa işlemcileri ile daha şanslı konumda.

Exynos 5 Octa işlemcisini kullanan Galaxy Note 3‘ün saat hızı,Galaxy S4‘teki 5410‘dan daha ileri seviyeye taşındı. Üst seviyeçekirdeklerde 300, düşük seviyeli çekirdeklerde ise 100 MHz hız artışı getiren yeni işlemci, yine ARM‘ın Big.LITTLE mimarisini kullanıyor.

ARM‘ın GPU tasarımı Mali‘ye geri dönen Samsung, Exynos 5 Octa 5420işlemcili Note 3‘te Mali-T628 GPU‘sunu kullanacak.

Mali GPU-T6xx ailesinin ikinci nesil ayağını oluşturan Mali-T628, üst seviye özelliklerle donatılan bir GPU. Esasında 8 çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen Mali-T628 GPU‘sunun 6 çekirdekli sürümünü kullanacak olan Exynos 5 Octa 5420, grafik performansı olarak en iyi mobil işlemci olacak gibi gözüküyor.

OpenGL ES 1.1, 2.0, 3.0, DirectX 11, Open CL 1.1 API‘lerini destekleyen Mali-628 GPU‘ailesinin ikinci nesil üyeleri, ilk nesile göre mimari değişiklik ile gelmiyor. Mimari değişiklik yerine çeşitli güncellemelere gidilen grafik işlemciler, özellikle güç tüketimi konusunda çok daha iddialı olacaklar.

ARM‘ın geliştirdiği ve GPU‘larına yerleştirdiği ASTC teknolojisi, yeniGPU‘larda da kullanılıcak. Yeni bir doku sıkıştırma tekniği olan bu teknoloji sayesinde, 4k x 2k çözünürlükteki görselleri ve içerikleri rahat bir şekilde görüntüleyebilecek. Bu da Galaxy Note 3‘e ayrıca batarya konusunda avantaj sağlayacak.

Dahili Hafıza:

Galaxy Note 3 cihazları 16 GB derdinden kurtularak kendine 32 GB‘lık bir yer edindi. 64 GB‘lık opsiyonu da bulunan cihazın microSD kart desteğinin de olması şahane.

İşletim Sistemi:

Android 4.3 İşletim Sistemi ve Yeni S-Pen 

Android 4.3 Jelly Bean işletim sistemi ile gelen Galaxy Note 3 cihazında TouchWiz Nature UX 2.0 arayüzünü kullanılacaktır.

S-Pen özelliğine gelecek olursak yapılan yenilikler ile bazı düzenleme işlemleri ile çoklu işlem esnasında cihazın kalemiyle pencerelerin büyüklüğü ve küçüklüğü ayarlanabilecek.

Samsung Galaxy Note 3

RAM:

1866 MHz hızında çalışan 3 GB RAM!

2×32 bit LPDDR3-1600 destekli bellek kontrolcüsü yerine 2×32 bit LPDDR3-1866 MHz destekleyen bir bellek kontrolcüsüne kavuşan işlemci, böylelikle akıllı telefonlarda daha yüksek bellek hızlarına imkan verecek.

3 GB RAM kullanan Galaxy Note 31866 MHz hızında çalışan LPDDR3 modülleriyle beraber rakiplerinden sıyrılıp, başka bir noktaya geçmeyi başarıyor.

Ekran Özellikleri:

Samsung şirketinin ta olarak 5.68 inçlik yeni Super AMOLED ekranı, Full HD çözünürlüğünü destekliyor. Cihazda İnç başına 386 ppi piksel değerine sahiptir. Üstelik Galaxy S4‘te kullanılan Pholed teknolojisi eşlik ediyor. Böylece cihazın güç tüketiminde yüzde 25‘e kadar tasarruf sağlaması pil ömrüne artı değer katıyor.

Galaxy Note 3′ün kenarlarını son derece incelten Samsung şirketi, cihazın kasasını genişletmeden, Galaxy Note 2‘ye göre ekranı 0.18 inç büyütmeyi başardı.

Samsung Galaxy Note 3

Kamera Özellikleri:

Galaxy Note 3 cihazının kamera özelliklerine bakacak olursak göze ilk çarpan kameranın çözünürlüğü olacaktır. 13 Megapiksel’lik çözünürlüğe sahip olan cihaz da 4K video kaydı ve 60 FPS hızında Full HD video kaydı yapabilecektir.

Daha güçlü bir LED flaşa sahip olan akıllı telefonda CRI adlı yeni LED flaş, Samsung’a göre daha fazla parlak ışık veriyor.

Diğer Özellikler:

Ses Kalitesi:

Akıllı telefonlar da film izleme ve müzik dinleme gibi konulara önem veren kullanıcılar Note 3 ile istediklerini elde edecek. Samsung Galaxy Note 324 bit – 192 KHz ses çıkış kalitesi ile üst seviye filmleri izlerken, ses kalitesi bariz bir biçimde artmış olacaktır.

3200 mAh Batarya:

Samsung‘un Galaxy Note 3 modelinde bataryayı çok da artırmadığını görüyoruz. Daha az güç tüketen ekran ile çok fazla sorun olmayacağını savunan Samsung, güç tüketimiyle de iddialı. Piyasaya çıkınca göreceğiz.

Tasarımı:

Galaxy Note 3‘te kanayan tasarım yarasına derman arayan Samsung,çözümü deri kaplı arka kapak ve yenilenen Flip Cover kapaklarda bulmuş. Başarılı da olmuş. Tabi deri kaplama dediğimizde orjinal deri aklınıza gelmesin. Kullananların geri bildirimlerine göre vinleks denilen suni deri çözümü, Note 3‘te kullanılmış.

Detaylara baktığımızda Galaxy Note 2′den alakasız bir telefon olan Note 3, serinin ikinci modeline göre çok şık bir telefon olmayı başarıyor.Teknolojik olarak yeniliklere ek olarak cihaz daha hafif ve ince olacak.

168 gram ağırlığında olan Galaxy Note 3, sadece 8.3 mm inceliğinde olacak. 2.2mm yan kenarlıklarla oldukça zarif bir telefon grafiği çizencihaz, tekrardan köşeli hatlara kavuşmuş. Galaxy S3 ile başlayan ovalhatlar, biraz daha sivrilmiş.

3 farklı renk seçeneğine sahip olacak Galaxy Note 3; pembe, beyaz ve siyah renklerini kullanıyor. Pek çok renk Flip Cover ve Smart Cover seçeneği de mevcut.

Samsung Galaxy Note 3′te yenilenen Smart Cover desteği de sunuyor. Böylece Smart Cover ekranı büyüyor ve daha çok detaya yer veriliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Yazılar

Samsung Galaxy Note 3 İnceleme İçin Yorum Yap

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.